REKLAMA

Serwis roweru przed zimowaniem

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2018-11-12 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:54 min.
Udostępnij:

Przed ostawieniem roweru na okres jesienno-zimowy, trzeba go odpowiednio przygotować. Ważne jest też gdzie rower będzie przechowywany. Rozwiń »

W okresie jesienno-zimowym z racji pogody część osób przestaje jeździć na rowerze. Przed zimowaniem roweru trzeba zadbać o kilka spraw związanych ze sprzętem. Konserwacja napędu, głównie łańcucha: na początek warto sprawdzić, czy nie jest już są zużyty. Z czasem łańcuch wyciąga się, a to wpływa na niszczenie chociażby zębatek. Fabrycznie odległości między stworzniami par ogniw wynosi 2,54 cm. Łańcuch trzeba wymienić, kiedy rozciągnięcie między parami jest między 0,75 a procentem. Możemy to zmierzyć przy pomocy zwykłej miarki i obliczyć rozciągnięcie, ale za około 10 zł kupimy specjalny miernik, który pokaże, czy łańcuch jeszcze nadaje się do jazdy. Jeśli jest dobry, to trzeba go porządnie oczyścić. Najlepiej umieścić w plastikowej butelce, do której wlewamy też benzynę abstrakcyjną i przez dobrych parę minut potrącamy, tak jak shakerem. Wycieramy, czekamy aż dobrze wyschnie, nakładamy z powrotem na rower i smarujemy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. W okresie jesienno-zimowym z racji pogody część osób przestaje jeździć na rowerze. Przed zimowaniem roweru trzeba zadbać o kilka spraw związanych ze sprzętem. Konserwacja napędu, głównie łańcucha: na początek warto sprawdzić, czy nie jest już są zużyty. Z czasem łańcuch wyciąga się, a to wpływa na niszczenie chociażby zębatek. Fabrycznie odległości między stworzniami par ogniw wynosi 2,54 cm. Łańcuch trzeba wymienić, kiedy rozciągnięcie między parami jest między 0,75 a procentem. Możemy to zmierzyć przy pomocy zwykłej miarki i obliczyć rozciągnięcie, ale za około 10 zł kupimy specjalny miernik, który pokaże, czy łańcuch jeszcze nadaje się do jazdy. Jeśli jest dobry, to trzeba go porządnie oczyścić. Najlepiej umieścić w plastikowej butelce, do której wlewamy też benzynę abstrakcyjną i przez dobrych parę minut potrącamy, tak jak shakerem. Wycieramy, czekamy aż dobrze wyschnie, nakładamy z powrotem na rower i smarujemy.  Rozwiń »
Oczywiście czyścimy cały rower. Uwaga: tu nie używamy myjek wysokociśnieniowych. Woda, płyn nawet taki do naczyń i gąbka - to wystarczy. Jeśli nie czujemy się na siłach, to serwisy rowerowe tak jak przed sezonem wiosenno-letnim mają w ofercie specjalne usługi zabezpieczające sprzęt przed zimowaniem.

Ważna sprawa: roweru nie trzymamy w miejscach wilgotnych i bardzo zimnych no i niezabezpieczonych przed ewentualną kradzieżą. Balkony odpadają - wilgoć bardzo źle wpływa na osprzęt. Za jakiś czas też trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach - powinno być pośrodku skali zalecanej przez producenta ogumienia.

Pozdrawiam, przewodnik drogowy tok fm.

Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA