REKLAMA

To już jesień... i smog znów w natarciu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-05 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:45 min.
Udostępnij:

Czym właściwie jest smog? Samo słowo powstało na początku dwudziestego wieku. Połączono dwa angielskie słowa "smoke" - dym oraz "fog" - mgła. Tym określeniem mieszkańcy dużych miast zaczęli nazywać zjawisko atmosferyczne polegające na tym, że równocześnie występują zanieczyszczone wskutek działalności ludzkiej powietrze oraz pewien typ pogody: brak wiatru, niska temperatura, silne zamglenie. Ten rodzaj smogu, zwany także londyńskim, pojawia się już w październiku i trwa do końca marca - okres, gdy ogrzewamy nasze domy. Rozwiń »

Z punktu widzenia chemika jest to połączenie szkodliwych związków chemicznych jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz tzw. pyłów zawieszonych, będących zlepkiem różnych toksycznych substancji. Więcej o nich jutro o siódmej rano. Słuchajcie także państwo naszych informacji o stanie powietrza, codziennie w radiu TOK FM o ósmej i 16. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Po czym poznać, że już jesień? Po zamachu. Pachnie, to delikatnie powiedziane. A skąd ten zapach? To on, już jest: gęsty, duszny, sinobrązowy, trujący i śmierdzący. Bohater naszego przewodnika ekologicznego - smog. To o nim będzie w tym tygodniu. A jest o czym. Jak co roku z jego powodu w Polsce umrze przedwcześnie ponad 40 000 osób. Rozwiń »
Czym właściwie jest smog? Samo słowo powstało na początku dwudziestego wieku. Połączono dwa angielskie słowa "smoke" - dym oraz "fog" - mgła. Tym określeniem mieszkańcy dużych miast zaczęli nazywać zjawisko atmosferyczne polegające na tym, że równocześnie występują zanieczyszczone wskutek działalności ludzkiej powietrze oraz pewien typ pogody: brak wiatru, niska temperatura, silne zamglenie. Ten rodzaj smogu, zwany także londyńskim, pojawia się już w październiku i trwa do końca marca - okres, gdy ogrzewamy nasze domy. 

Z punktu widzenia chemika jest to połączenie szkodliwych związków chemicznych jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz tzw. pyłów zawieszonych, będących zlepkiem różnych toksycznych substancji. Więcej o nich jutro o siódmej rano. Słuchajcie także państwo naszych informacji o stanie powietrza, codziennie w radiu TOK FM o ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA