REKLAMA

Co to są pyły zawieszone? Czyli o głównych składnikach smogu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-06 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Kto mówi A, musi powiedzieć B. Kto mówi smog, mówi: pyły zawieszone. Od dwutlenku siarki, tlenku azotu główny składnik smogu. Wiszą w powietrzu, a my, oddychając, wciągamy je do płuc. Zawiesina cząstek stałych, ciekłych, zlepek różnych substancji chemicznych, wśród nich metale ciężkie: rtęć, arsen, kadm, nikiel, trujące dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzoalfapiren. Naprawdę trudno uwierzyć, że to wszystko jest w nas. Z układu oddechowego przychodzi do naszego krwiobiegu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Kto mówi A, musi powiedzieć B. Kto mówi smog, mówi: pyły zawieszone. Od dwutlenku siarki, tlenku azotu główny składnik smogu. Wiszą w powietrzu, a my, oddychając, wciągamy je do płuc. Zawiesina cząstek stałych, ciekłych, zlepek różnych substancji chemicznych, wśród nich metale ciężkie: rtęć, arsen, kadm, nikiel, trujące dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzoalfapiren.  Rozwiń » style="font-size: 12.8px;">Naprawdę trudno uwierzyć, że to wszystko jest w nas. Z układu oddechowego przychodzi do naszego krwiobiegu.

Jak to możliwe? Ano możliwe, bo cząsteczki pyłu zawieszonego są bardzo małe. Jak małe? Spójrzmy na włos: cieniutki, prawda? Średnica cienkiego włosa to 50 µm, a 1 µm to 0,0001 mm a pyłki, które przechodzą z układu oddechowego do krwiobiegu mają średnicę mniejszą niż 2,5 µm. Określamy Pm 2,5. 2,5 µm. To 1/20 grubości włosa. Te większe, oznaczone Pm 10 to takie, których średnica nie przekracza 10 µm, czyli 1/5 grubości włosa.

Według raportu Europejskiej agencji środowiska w 41 europejskich krajach zanieczyszczenie powietrza samym tylko pyłem zawieszonym przyczynia się do przedwczesnej śmierci ponad 460 000 osób. W Polsce tę liczbę oszacowano na ponad 48 000.

Więcej o konsekwencjach smogu jutro o siódmej rano. Słuchajcie także państwo naszych informacji o stanie powietrza, codziennie w radiu TOK FM o ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA