REKLAMA

Smog a nasze zdrowie

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-07 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Tylko w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie ponad 40 000 osób. Wszyscy żyjemy krócej, niż moglibyśmy, gdyby powietrze było wolne od smogu. Z raportu ONZ wynika, że zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańcom Polski średnio o około 9 do 12 miesięcy. Najgorzej jest na Śląsku - mieszkaniec Śląska żyje krócej o ponad rok. R równie źle jest tylko w północnych Włoszech i północnej Serbii i południowej części Rumunii. Także na mapie świata Polska jest czerwonym punktem, razem z Czechami, Węgrami, Rumunią i Słowacją. Rozwiń »

Znajdujemy się w grupie państw, w których aż 7% zgonów jest spowodowanych działaniem smogu. Wyprzedzają nas tylko wielkie kraje azjatyckie, Indie czy Chiny. To jednocześnie najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie, gdzie poziom smogu od lat jest bardzo wysoki. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Tę liczbę chyba znają już wszyscy: tylko w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie ponad 40 000 osób. Wszyscy żyjemy krócej, niż moglibyśmy, gdyby powietrze było wolne od smogu. Z raportu ONZ wynika, że zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańcom Polski średnio o około 9 do 12 miesięcy. Najgorzej jest na Śląsku - mieszkaniec Śląska żyje krócej o ponad rok. R równie źle jest tylko w północnych Włoszech i północnej Serbii i południowej części Rumunii. Także na mapie świata Polska jest czerwonym punktem, razem z Czechami, Węgrami, Rumunią i Słowacją. Rozwiń »
Znajdujemy się w grupie państw, w których aż 7% zgonów jest spowodowanych działaniem smogu. Wyprzedzają nas tylko wielkie kraje azjatyckie, Indie czy Chiny. To jednocześnie najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie, gdzie poziom smogu od lat jest bardzo wysoki. 

5 schorzeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza jest przyczyną największej liczby zgonów na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje choroba niedokrwienna serca: 1,5 mln zgonów. Drugie: choroby naczyń krwionośnych i dalej: przewlekła obturacyjna choroba płuc, zakażenie dolnych dróg oddechowych oraz rak płuc. Bardziej narażeni na te choroby są mężczyźni niż kobiety. W 2015 roku z powodu 1 z tych 5 schorzeń zmarły 2 mln seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia, ale także 202 000 dzieci w wieku 1 do 5 lat.

Przewodnik smogowy, ciąg dalszy jutro przed 7. Zapraszamy państwa także do wysłuchania informacji o stanie powietrza - codziennie w radiu TOK FM o ósmej i 16. Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA