REKLAMA

Smog a zdrowie... najmłodszych

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-09 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Wczoraj opowiedzieliśmy o badaniach, które miały sprawdzić, jak niebezpieczny jest smog dla kobiet ciężarnych. Takie badania robiono w różnych miejscach na świecie, a kilka lat temu także w Krakowie. Uczestniczyło w nich 505 kobiet. Przyszłe matki nosiły przy sobie czujnik pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby ustalić, w jak zanieczyszczonym środowisku przebywają. Przy porodzie pobrana krew oraz krew pępowinową do przebadania stężenie toksyn w organizmie. Monitorowano także stan dzieci po urodzeniu. Rozwiń »

Okazało się, że kobiety, które w okresie ciąży były narażone na duże stężenie pyłów Pm 2,5, rodziły dzieci, które miały: zauważalnie niższą masę urodzeniową - średnio 128 g; mniejszy obwód główki - średnio o 3 mm oraz mniejszą długość ciała - średnio prawie o centymetr. Okazało się, że dzieci mają mniejszą objętość płuc niż u rówieśników nie narażonych na oddziaływanie szkodliwych pyłów, a także dwukrotnie częściej chorują na choroby układu oddechowego, zapalenie oskrzeli i płuc, a także częściej występuje u nich astma. Dzieje się tak, ponieważ dziecko w brzuchu matki nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych, a łożysko nie chroni płodu przed zanieczyszczeniami, które przez nie przenikają. U matek i dzieci stwierdzono takie samo stężenie toksyn. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Wczoraj opowiedzieliśmy o badaniach, które miały sprawdzić, jak niebezpieczny jest smog dla kobiet ciężarnych. Takie badania robiono w różnych miejscach na świecie, a kilka lat temu także w Krakowie. Uczestniczyło w nich 505 kobiet. Przyszłe matki nosiły przy sobie czujnik pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby ustalić, w jak zanieczyszczonym środowisku przebywają. Przy porodzie pobrana krew oraz krew pępowinową do przebadania stężenie toksyn w organizmie. Monitorowano także stan dzieci po urodzeniu. Rozwiń »
Okazało się, że kobiety, które w okresie ciąży były narażone na duże stężenie pyłów Pm 2,5, rodziły dzieci, które miały: zauważalnie niższą masę urodzeniową - średnio 128 g; mniejszy obwód główki - średnio o 3 mm oraz mniejszą długość ciała - średnio prawie o centymetr. Okazało się, że dzieci mają mniejszą objętość płuc niż u rówieśników nie narażonych na oddziaływanie szkodliwych pyłów, a także dwukrotnie częściej chorują na choroby układu oddechowego, zapalenie oskrzeli i płuc, a także częściej występuje u nich astma. Dzieje się tak, ponieważ dziecko w brzuchu matki nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych, a łożysko nie chroni płodu przed zanieczyszczeniami, które przez nie przenikają. U matek i dzieci stwierdzono takie samo stężenie toksyn.

Smog ma również wpływ na rozwijający się mózg, także zawarte w nim czynniki rakotwórcze, które przedostają się do rozwijającego płodu, mogą zwiększać ryzyko pojawiania się tej choroby w przyszłości.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszam państwa także wysłuchali informacji o stanie powietrza: codziennie w radiu TOK FM o ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA