REKLAMA

Benzoalfapiren czyli co? O rakotwórczym składniku smogu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-12 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:01 min.
Udostępnij:

Gdy mówimy o głównym składnik smogu, jakim są pyły zawieszone, zawiesina cząsteczek stałych i ciekłych, zlepek różnych substancji chemicznych, to padają m.in. nazwy: rtęć, arsen, kadm, nikiel. Te słowa coś nam mówią - to metale. Ale pojawia się tam też słowo dla wielu z nas nowe: benzoalfapiren. I to w kontekście bardzo groźnym: rakotwórczy benzoalfapiren. Dziś kilka słów o nim. Rozwiń »

Benzoalfapiren należy do grupy tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - substancji emitowanych przez rury samochodowe, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzoalfapiren wydziela się podczas spalania węgla, zwłaszcza tego złej jakości, drewna i śmieci, zwłaszcza z tworzyw sztucznych typu PET. W Polsce ponad 80% benzoalfapirenu w powietrzu pochodzi z gospodarstw domowych, ponieważ palimy w kotłach na węgiel przestarzałych, potocznie nazywanych kopciuchami czy śmieciuchami. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Gdy mówimy o głównym składnik smogu, jakim są pyły zawieszone, zawiesina cząsteczek stałych i ciekłych, zlepek różnych substancji chemicznych, to padają m.in. nazwy: rtęć, arsen, kadm, nikiel. Te słowa coś nam mówią - to metale. Ale pojawia się tam też słowo dla wielu z nas nowe: benzoalfapiren. I to w kontekście bardzo groźnym: rakotwórczy  Rozwiń » 255);">benzoalfapiren. Dziś kilka słów o nim.

Benzoalfapiren należy do grupy tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - substancji emitowanych przez rury samochodowe, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzoalfapiren wydziela się podczas spalania węgla, zwłaszcza tego złej jakości, drewna i śmieci, zwłaszcza z tworzyw sztucznych typu PET. W Polsce ponad 80% benzoalfapirenu w powietrzu pochodzi z gospodarstw domowych, ponieważ palimy w kotłach na węgiel przestarzałych, potocznie nazywanych kopciuchami czy śmieciuchami.

Benzoalfapiren to jeden z najbardziej toksycznych składników smogu. Gromadzi się w organizmie, upośledza płodność i działa szkodliwie na dziecko w łonie matki. Nie ma żadnych wątpliwości, że powoduje on raka. Międzynarodowa agencja badań nad rakiem już w 1987 roku określiła go jako główny ludzki kancerogen. Przeciętny okres między pierwszym kontaktem z benzoalfapirenem, a powstaniem zmian nowotworowych wynosi przeciętnie 15 lat. I na koniec: bywają takie dni, w których Polska aż 40-krotnie przekracza dopuszczalną przez WHO emisję benzoalfapirenu.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą. Zapraszam państwa także wysłuchania informacji o stanie powietrza codziennie w radiu TOK FM o ósmej i o szesnastej. Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA