REKLAMA

Czas jesieni - czas infekcji

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-11-14 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:19 min.
Udostępnij:

Już się zaczyna: kolejki lekarzy coraz większe, gorączka, kaszel, ból głowy, ból gardła, ból ucha to typowe najczęstsze objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Jest to najczęstszy powód zgłaszania się rodziców z dzieckiem do lekarza. I i tu powiedzmy od razu: podstawowe znaczenie ma rozróżnienie między ostrą infekcją wirusową górnych dróg oddechowych - ponad 70 proc. zachorowań, a bakteryjnym - najczęściej paciorkowcowym ostrym zapaleniem gardła. Tylko w tym drugim wypadku uzasadnione jest podanie antybiotyku.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Już się zaczyna: kolejki lekarzy coraz większe, gorączka, kaszel, ból głowy, ból gardła, ból ucha to typowe najczęstsze objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Jest to najczęstszy powód zgłaszania się rodziców z dzieckiem do lekarza. I i tu powiedzmy od razu: podstawowe znaczenie ma rozróżnienie między ostrą infekcją wirusową górnych dróg oddechowych - ponad 70 proc. zachorowań, a bakteryjnym - najczęściej paciorkowcowym ostrym zapaleniem gardła. Tylko w tym drugim wypadku uzasadnione jest podanie antybiotyku. Rozwiń »
Podstawowym błędem w leczeniu ostrych infekcji gardła jest terapia antybiotykiem na wyrost. Najczęstsze infekcje wirusowe to nieżyt nosa, zapalenie zatok, zapalenie gardła i migdałków, zapalenia krtani, grypa, paragrypa. Za ich powstanie odpowiada ponad 100 rodzajów wirusów. Najczęstsze to rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Rzadziej przyczyną choroby są bakterie lub grzyby. Zarażenie wirusem następuje drogą kropelkową i katar, kaszel oraz przez bezpośredni kontakt z chorym, np. przez uścisk dłoni.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA