REKLAMA

100 lat temu... Papież ma przesłanie do Polaków

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-15 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

15 listopada 1918 roku papież Benedykt XV ogłosił przesłanie do Polaków: "Historia zapisała złotymi zgłoskami zasługi Polski względem religii chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji. Atoli, niestety musiała także zapisać, jak Europa za to niegodziwie jej odpłaciła. Przemocą bowiem odebrawszy Polsce jej osobowość polityczną usiłowała nadto w niektórych częściach wydrzeć jej katolicką wiarę i narodowość. Aliści z podziwu godnym uporem umieli Polacy utrzymać jedno i drugie".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
15 listopada 1918 roku papież Benedykt XV ogłosił przesłanie do Polaków: "Historia zapisała złotymi zgłoskami zasługi Polski względem religii chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji. Atoli, niestety musiała także zapisać, jak Europa za to niegodziwie jej odpłaciła. Przemocą bowiem odebrawszy Polsce jej osobowość polityczną usiłowała nadto w niektórych częściach wydrzeć jej katolicką wiarę i narodowość. Aliści z podziwu godnym uporem umieli Polacy utrzymać jedno i drugie". Rozwiń »
Tego samego dnia 15 listopada 1918 roku "Dziennik wileński" w rubryce się Telegramy z ostatniej chwili cytowała oświadczenie polskiego dowództwa naczelnego we Lwowie: "dnia 10 listopada zdobyliśmy część gmachu poczty głównej, który był zajęty przez Ukraińców". Naczelne dowództwo polskie wysłało do głównej kwatery koalicji do naczelnego komitetu polskiego w Paryżu radiotelegram, prosząc o natychmiastowe wysłanie do Lwowa pełnomocnych przedstawiciel koalicji celem rozstrzygnięcia kwestii, w jakim stopniu niezbędna jest okupacja wojskowa Galicji wschodniej.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA