REKLAMA

Aparat fotograficzny dla osób niewidomych

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2018-11-15 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

Polscy inżynierowie wymyślili aparat fotograficzny dla niewidomych i choć brzmi jak oksymoron, to działa. Jak na razie urządzenie Blindtouch jest na etapie prototypu, ale sam pomysł jest więcej niż interesujący. Rozwiń »

Otóż osoba niewidoma robi zdjęcia aparatem fotograficznym. Plik graficzny jest przetwarzany za pomocą algorytmów, które wyciągają z niego kontury, np. zarysy gór. Następnie te kontury są przesyłane na drugie urządzenie, zaopatrzone w dotykową matrycę. To niewielka powierzchnia z wysuwanymi bolcami, które odpowiednio ułożone odwzorowują sfotografowany kształt. Za wynalazkiem stoi firma Robot manufacture. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem pudełka z matrycą oraz poprawą jej rozdzielczości, bo jak na razie można odwzorować tylko bardzo proste kształty. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik technologiczny TOK FM. Karolina Głowacka, dzień dobry. Polscy inżynierowie wymyślili aparat fotograficzny dla niewidomych i choć brzmi jak oksymoron, to działa. Jak na razie urządzenie Blindtouch jest na etapie prototypu, ale sam pomysł jest więcej niż interesujący.  Rozwiń »
Otóż osoba niewidoma robi zdjęcia aparatem fotograficznym. Plik graficzny jest przetwarzany za pomocą algorytmów, które wyciągają z niego kontury, np. zarysy gór. Następnie te kontury są przesyłane na drugie urządzenie, zaopatrzone w dotykową matrycę. To niewielka powierzchnia z wysuwanymi bolcami, które odpowiednio ułożone odwzorowują sfotografowany kształt. Za wynalazkiem stoi firma Robot manufacture. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem pudełka z matrycą oraz poprawą jej rozdzielczości, bo jak na razie można odwzorować tylko bardzo proste kształty.

Do obsługi prototypu potrzebny jest też specjalny aparat fotograficzny, ale następnym etapem ma być praca nad aplikacją na smartfony, która będzie przesyłała grafikę na urządzenie dotykowe. Kiedy Blindtouch trafi na sklepowe półki? Wynalazcy przyznają, że przydałoby się wsparcie ze strony inwestorów. Byłoby świetnie, gdyby się udało, bo urządzenie pozwoliło by nie tylko na cieszenie się widokami gór, ale i pozwalało by zorientować się w przestrzeni dzięki mapom i ułatwiało kontakt ze sztuką czy naukę na uczelni, chociażby możliwości szybkiej analizy wykresów.

Do usłyszenia!

Przewodnik technologiczny TOK FM.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA