REKLAMA

Od grudnia L4 tylko elektronicznie

Data emisji:
2018-11-19 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Szykujcie się na to, że już wkrótce kiedy będziecie chorzy - nie dostaniecie do ręki kwitu potwierdzającego zwolnienie lekarskie, czyli L4. To już naprawdę ostatnie chwile L4 na papierze - bo od 1 grudnia każdy lekarz będzie wystawiał zwolnienie wyłącznie elektronicznie. To oznacza, że od razu trafi ono do naszego pracodawcy. Nie będzie noszenia papierka do kadr, a co za tym idzie - nie będzie też siedmiu dni na dostarczenie dokumentu. Przekazanie ZUSowi i naszemu pracodawcy informacji o tym, że idziemy na zwolnienie odbędzie się automatycznie, w chwili, gdy jesteśmy jeszcze u lekarza. Rozwiń »

Zmiana ta była zapowiadana od dawna, i pewnie część osób już spotkała się z wysłaniem L4 elektronicznie. Ten sposób wystawiania zwolnień miał być jedynym już od tegorocznego lata, wówczas jednak nie wszyscy lekarze byli na to gotowi. Teraz - od 1 grudnia nie ma już wyboru. No chyba że... jesteśmy zatrudnieni w bardzo małej firmie, a nasz pracodawca nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dla wszystkich byłoby wygodniej, gdyby takie konto miał. Jeśli jednak go nie ma - informacja o tym wyświetli się lekarzowi. Wtedy ten będzie musiał wydrukować nam zwolnienie, a my - będziemy musieli zanieść je do pracy.

Wyboru nie mają jednak pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób - ci muszą założyć sobie konto w systemie ZUSu, o czym zresztą zakład im przypominał już od jakiegoś czasu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Szykujcie się na to, że już wkrótce kiedy będziecie chorzy - nie dostaniecie do ręki kwitu potwierdzającego zwolnienie lekarskie, czyli L4. To już naprawdę ostatnie chwile L4 na papierze - bo od 1 grudnia każdy lekarz będzie wystawiał zwolnienie wyłącznie elektronicznie. To oznacza, że od razu trafi ono do naszego pracodawcy. Nie będzie noszenia papierka do kadr, a co za tym idzie - nie będzie też siedmiu dni na dostarczenie dokumentu. Przekazanie ZUS-owi i naszemu pracodawcy informacji o tym, że idziemy na zwolnienie odbędzie się automatycznie, w chwili, gdy jesteśmy jeszcze u lekarza. Rozwiń »
Zmiana ta była zapowiadana od dawna, i pewnie część osób już spotkała się z wysłaniem L4 elektronicznie. Ten sposób wystawiania zwolnień miał być jedynym już od tegorocznego lata, wówczas jednak nie wszyscy lekarze byli na to gotowi. Teraz - od 1 grudnia nie ma już wyboru. No chyba że... jesteśmy zatrudnieni w bardzo małej firmie, a nasz pracodawca nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dla wszystkich byłoby wygodniej, gdyby takie konto miał. Jeśli jednak go nie ma - informacja o tym wyświetli się lekarzowi. Wtedy ten będzie musiał wydrukować nam zwolnienie, a my, po staremu - będziemy musieli zanieść je do pracy.

Wyboru nie mają jednak pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób - ci muszą założyć sobie konto w systemie ZUS-u, o czym zresztą zakład im przypominał już od jakiegoś czasu.

Przewodnik finansowy. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Letnie wyprzedaże w TOK FM - teraz nawet 40% zniżki na Dostęp Premium! Sprawdź promocję i słuchaj wygodniej z pakietem "Aplikacja i WWW" w super cenie!

Sprawdź teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!