REKLAMA

100 lat temu... Niemcy uznają niepodległość Polski

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-20 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:05 min.
Udostępnij:

20 listopada 1918 roku to ważny dzień. Państwo niemieckie jako pierwsze uznaje niepodległość odbudowującej się Polski. W Warszawie członkowie gabinetu rządu Jędrzeja Moraczewskiego złożyli ślubowanie na ręce prezydenta ministrów, a wieczorem sam Moraczewski wygłosił exposé opublikowane w Monitorze polskim. Rozwiń »

Mówił pięknie: "wyszliśmy z ludu. Robotnicy i chłopi polscy oddali nam w ręce władzę na wyjarzmionymi już częściami Polski, toteż pragniemy być rządem ludowym, który interesów milionowych rzesz ludu pracującego broni, jego życiu toruje nowe drogi i jego wolę spełnia. Władzę będziemy dzierżyli aż do zwołania Sejmu ustawodawczego opartego na powszechnym równym, bezpośrednim, tajnym i proporcjonalnym głosowaniu wszystkich obywateli i obywatelek mających 21 lat skończonych. Jednym z najważniejszych zadań będzie stworzenie powszechnej świeckiej bezpłatnej szkoły dostępnej jednakowo dla wszystkich, bez względu na stan majątkowy. Będziemy budzili wśród ludu ducha obywatelskiego i poczucie odpowiedzialności za losy państwa, które jest jego państwem". Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
20 listopada 1918 roku to ważny dzień. Państwo niemieckie jako pierwsze uznaje niepodległość odbudowującej się Polski. W Warszawie członkowie gabinetu rządu Jędrzeja Moraczewskiego złożyli ślubowanie na ręce prezydenta ministrów, a wieczorem sam Moraczewski wygłosił exposé opublikowane w Monitorze polskim.  Rozwiń »
Mówił pięknie: "wyszliśmy z ludu. Robotnicy i chłopi polscy oddali nam w ręce władzę na wyjarzmionymi już częściami Polski, toteż pragniemy być rządem ludowym, który interesów milionowych rzesz ludu pracującego broni, jego życiu toruje nowe drogi i jego wolę spełnia. Władzę będziemy dzierżyli aż do zwołania Sejmu ustawodawczego opartego na powszechnym równym, bezpośrednim, tajnym i proporcjonalnym głosowaniu wszystkich obywateli i obywatelek mających 21 lat skończonych. Jednym z najważniejszych zadań będzie stworzenie powszechnej świeckiej bezpłatnej szkoły dostępnej jednakowo dla wszystkich, bez względu na stan majątkowy. Będziemy budzili wśród ludu ducha obywatelskiego i poczucie odpowiedzialności za losy państwa, które jest jego państwem".

Plan dobry, realizacją jak zwykle bywało nieco trudniej. Tego dnia do stolicy przyjechał również przedstawiciel Wiednia z prośbą o wsparcie. Jest on, ów przedstawiciel, jak pisano, upoważniony do zaproponowania Warszawie w zamian za żywność dostarczenia przez Wiedeń bardzo dobrych ubrań męskich oraz męskiego obuwia przedwojennego po cenach prawie przedwojennych. Podpisany burmistrz zwraca się do polskiego państwa z prośbą o życzliwe przyjęcie i wyraża nadzieję, że Polska, która już raz obroniła Wiedeń przed bardzo groźnym niebezpieczeństwem, nie odmówi i teraz oczekiwanej pomocy.

Tak było 100 lat temu.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA