REKLAMA

100 lat temu... Kobiety żądają swojej reprezentacji w rządzie

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-19 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

19 listopada 1918 roku. Dzień wcześniej na stanowisko premiera tymczasowego rządu Republiki polskiej Józef Piłsudski wyznacza socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego. Nie wzbudzał on tak wielkich obaw prawicy jak Ignacy Daszyński, któremu nie powiodły się misja sformowanie rządu. Rozwiń »

W wydaniu porannym "Kurier warszawski" donosił: "komendant Piłsudski przyjął delegację organizacji kobiecych w osobach pań J. Budzińskiej Krynickiej, M. Ej. Symontowej i dr Zofii Sadowskiej, które przedstawiły żądania kobiet co do wejścia do tworzącego się rządu. Jako kandydatki na ministrów delegatki przedstawiły panie: dr Zofię Daszyńską Golińską i Zofię Moraczewskią. Komendant Piłsudski odniósł się z całą życzliwością do delegacji, zaznaczając, że z radością stwierdził w rozmowach z przedstawicielami różnych stronnictw ugrupowań zupełną jednomyślność do przyznania kobietom praw politycznych. Oświadczył, że obecnie uwzględnienie kandydatur kobiecych przy podziale tek ministerialnych uskutecznić się nie da. Jest to wszakże zupełnie możliwe przy organizowaniu rządu powołanego przez konstytuantę". Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
19 listopada 1918 roku. Dzień wcześniej na stanowisko premiera tymczasowego rządu Republiki polskiej Józef Piłsudski wyznacza socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego. Nie wzbudzał on tak wielkich obaw prawicy jak Ignacy Daszyński, któremu nie powiodły się misja sformowanie rządu.  Rozwiń »
W wydaniu porannym "Kurier warszawski" donosił: "komendant Piłsudski przyjął delegację organizacji kobiecych w osobach pań J. Budzińskiej Krynickiej, M. Ej. Symontowej i dr Zofii Sadowskiej, które przedstawiły żądania kobiet co do wejścia do tworzącego się rządu. Jako kandydatki na ministrów delegatki przedstawiły panie: dr Zofię Daszyńską Golińską i Zofię Moraczewskią. Komendant Piłsudski odniósł się z całą życzliwością do delegacji, zaznaczając, że z radością stwierdził w rozmowach z przedstawicielami różnych stronnictw ugrupowań zupełną jednomyślność do przyznania kobietom praw politycznych. Oświadczył, że obecnie uwzględnienie kandydatur kobiecych przy podziale tek ministerialnych uskutecznić się nie da. Jest to wszakże zupełnie możliwe przy organizowaniu rządu powołanego przez konstytuantę".

W odpowiedzi na żądanie delegatek, aby kobiety były powołany na stanowiska wiceministrów komendant Piłsudski skierował delegację do prezesa ministrów.

100 lat niepodległości
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA