REKLAMA

100 lat temu... Lwów wolny!

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-21 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Lwów wolny! 21 listopada 1918 roku to dzień, w którym ukraińskie wojska zostają wyparte z miasta. Zaglądam, więc do "Kuriera lwowskiego", gdzie znajduje następujący komunikat: "Naczelna Komenda wojsk polskich we Lwowie. Zagrożony naszym wczorajszym ruchem oskrzydlających od południa i wschodu nieprzyjaciel w nieładzie i popłochu wycofał się w kierunku północno-wschodnim. Opanowaliśmy dziś nad ranem całe miasto. Liczba jeńców i zdobyczy wojennej duża, dotąd nie obliczona". Rozwiń »

"Kurier lwowski" poświęca też swoje łamy słynnym Orlętom: "Cześć i chwała ukochanej bohaterski naszej młodzieży, cześć i chwała, zwłaszcza tym najmłodszym, tymi nieustraszony polskim dzieciom, które ku wstydowi wielu starszych i bardziej powołanych poszły pierwsze na szaniec, by zająć puste jeszcze placówki, by trupami swymi umożliwić innym drogę ku zwycięstwu. A gdy mowa o zwycięstwie, pamiętamy, że ostateczne zwycięstwo nie jest jeszcze naszym udziałem, że niebezpieczeństwo nie jest jeszcze usunięte, że pogotowie zbrojne czuwać musi, jeżeli nie chcemy, by rząd ukraiński wydawał znowu rozkazy z lwowskiego ratusza i mścił się za swój upadek w dzikim, okrutnym, barbarzyńcom właściwy sposób". Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Lwów wolny! 21 listopada 1918 roku to dzień, w którym ukraińskie wojska zostają wyparte z miasta. Zaglądam, więc do "Kuriera lwowskiego", gdzie znajduje następujący komunikat: "Naczelna Komenda wojsk polskich we Lwowie. Zagrożony naszym wczorajszym ruchem oskrzydlających od południa i wschodu nieprzyjaciel w nieładzie i popłochu wycofał się w kierunku północno-wschodnim. Opanowaliśmy dziś nad ranem całe miasto. Liczba jeńców i zdobyczy wojennej duża, dotąd nie obliczona".  Rozwiń »
"Kurier lwowski" poświęca też swoje łamy słynnym Orlętom: "Cześć i chwała ukochanej bohaterski naszej młodzieży, cześć i chwała, zwłaszcza tym najmłodszym, tymi nieustraszony polskim dzieciom, które ku wstydowi wielu starszych i bardziej powołanych poszły pierwsze na szaniec, by zająć puste jeszcze placówki, by trupami swymi umożliwić innym drogę ku zwycięstwu. A gdy mowa o zwycięstwie, pamiętamy, że ostateczne zwycięstwo nie jest jeszcze naszym udziałem, że niebezpieczeństwo nie jest jeszcze usunięte, że pogotowie zbrojne czuwać musi, jeżeli nie chcemy, by rząd ukraiński wydawał znowu rozkazy z lwowskiego ratusza i mścił się za swój upadek w dzikim, okrutnym, barbarzyńcom właściwy sposób". 

To rzeczywiście nie koniec bitwy Lwów. Oblężenie miasta zakończy się dopiero pół roku później, 22 maja 1919 roku, a konflikt polsko-ukraiński potrwa jeszcze kolejne 2 miesiące. Do końca 1919 roku przez polskie obozy internowania przewinie się około 100 000 Ukraińców. Nawet 25 000 umrze w obozach, głównie wskutek epidemii tyfusu i czerwonki.

100 lat niepodległości
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA