REKLAMA

Rodzaje smogu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-15 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:54 min.
Udostępnij:

Smog, z którym mamy teraz do czynienia to smog zwany londyńskim. Jego główną przyczyną jest tzw. niska emisja - zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych oraz transportu samochodowego. Rozwiń »

Drugim znanym rodzajem smogu jest smog fotochemiczny, nazywany też smogiem typu Los Angeles lub smogiem białym. To właśnie amerykańskie miasto jako pierwsze miało z nim problem na dużą skalę. Powstaje on od czerwca do września przy wysokiej temperaturze 25 do 35 stopni w słoneczne, bezwietrzne dni. Podczas takiej pogody przy dużym natężeniu ruchu ulicznego spaliny wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, w wyniku czego powstaje trzyatomowa cząsteczka tzw. ozon troposferyczny, szkodliwy dla naszego organizmu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Smog, z którym mamy teraz do czynienia to smog zwany londyńskim. Jego główną przyczyną jest tzw. niska emisja - zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych oraz transportu samochodowego.  Rozwiń »
Drugim znanym rodzajem smogu jest smog fotochemiczny, nazywany też smogiem typu Los Angeles lub smogiem białym. To właśnie amerykańskie miasto jako pierwsze miało z nim problem na dużą skalę. Powstaje on od czerwca do września przy wysokiej temperaturze 25 do 35 stopni w słoneczne, bezwietrzne dni. Podczas takiej pogody przy dużym natężeniu ruchu ulicznego spaliny wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, w wyniku czego powstaje trzyatomowa cząsteczka tzw. ozon troposferyczny, szkodliwy dla naszego organizmu.

Smog typu Los Angeles ma postać brunatnej mgły, która pojawia się nad miastami i jeśli osiągnie bardzo wysoką gęstość, może nawet ograniczać zakres widzenia do zaledwie 800 m. Wywołuje on kaszel, drapanie w gardle, senność, ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszone tętno. Obok Los Angeles drugą z najbardziej zanieczyszczonych metropolii jest miasto Meksyk - tam dozwolona dawka utleniacza w powietrze jest przekraczana nawet trzykrotnie.

Z problemem smogu fotochemicznego coraz częściej mierzą się duże europejskie miasta, a w Polsce te z największym ruchem samochodowym: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice. 

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA