REKLAMA

Smog to bomba chemiczna! Jaki ma skład?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-20 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Smog to bomba chemiczna w aerozolu. Skład może się trochę zmieniać, ale podstawowy jest taki: tlenki siarki, azotu i węgla, sporo sadzy, no i pyły zawieszone, czyli cząsteczki ołowiu, niklu, arsenu, rtęci czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Z nich najgroźniejszy, benzoalfapiren. Rozwiń »

Smog czuć i widać. Ale gdy w wilgotny zamglony wieczór wchodzimy na dwór i czujemy smród, co właściwie czujemy? Tlenki siarki i azotu, ponieważ tlenek węgla jest bezwonny. Przy czym jeśli rzeczywiście czujemy coś, jakby gryzące spaliny, to znaczy, że jest już bardzo źle. Oznacza to, że stężenie smogu kilkakrotnie przekracza normy. Jeśli normy przekroczone są niewielkim stopniu, smogu nie wyczuwamy. Zapach spalonej gumy lub inny metaliczny zapach to nie smog, lecz pewnie uszkodzony samochód sąsiada, chyba że sąsiad pali starymi kaloszami. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Smog to bomba chemiczna w aerozolu. Skład może się trochę zmieniać, ale podstawowy jest taki: tlenki siarki, azotu i węgla, sporo sadzy, no i pyły zawieszone, czyli cząsteczki ołowiu, niklu, arsenu, rtęci czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Z nich najgroźniejszy, benzoalfapiren. Rozwiń »
Smog czuć i widać. Ale gdy w wilgotny zamglony wieczór wchodzimy na dwór i czujemy smród, co właściwie czujemy? Tlenki siarki i azotu, ponieważ tlenek węgla jest bezwonny. Przy czym jeśli rzeczywiście czujemy coś, jakby gryzące spaliny, to znaczy, że jest już bardzo źle. Oznacza to, że stężenie smogu kilkakrotnie przekracza normy. Jeśli normy przekroczone są niewielkim stopniu, smogu nie wyczuwamy. Zapach spalonej gumy lub inny metaliczny zapach to nie smog, lecz pewnie uszkodzony samochód sąsiada, chyba że sąsiad pali starymi kaloszami.

Czy smog widać? Tak, to jasnoszara lub szara mgła. To, co nadaje mniej lub bardziej ciemną barwę, to sadza. Przy czym smog zimowy jest szary, ale nie żółty. Temu drugiemu kolor nadaje dwutlenek azotu. Dlaczego w europejskich miastach, gdy przekroczone są limity smogu, nie widać go, a w Polsce snują się widoczne chmury i mgły? O tym jutro.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa do słuchania TOK FM, informacje o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA