REKLAMA

Jaki poziom smogu jest niebezpieczny? Każdy kraj ma swoją normę

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-21 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Jak to jest, że w europejskich miastach, gdy przekroczone są limity zanieczyszczeń powietrza, smogu nie widać, a u nas snuje się widoczny dym? Istota rzeczy tkwi w pojęciu przekroczone limity. My mamy swoje. Prawo Unii Europejskiej nie narzuca jednolitych poziomów informowania i alarmu dla stężenia pyłu pm50. Każdy kraj może przyjąć własne. W Europie zachodniej poziom ostrzegawczy pyłu to 50 µg na metr sześcienny i już po jego przekroczeniu ogranicza się ruch aut, a poziom alarmowy do 80 µg na metr sześcienny. Rozwiń »

U nas tak niska wartość zimą to rzecz wyjątkowa. Dochodzi do tego, że u nas jak nigdzie indziej łatwo można zobaczyć chmurę smogu. Dość długo nie robimy nic. Dla przykładu we Włoszech poziom alarmowy to 75 µg. W Polsce ten poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju władz, ponieważ Polski poziom alarmowania ustalono na poziomie 300. To wartość czterokrotnie wyższa niż we Francji czy Włoszech i trzykrotnie wyższa niż na Węgrzech. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Jak to jest, że w europejskich miastach, gdy przekroczone są limity zanieczyszczeń powietrza, smogu nie widać, a u nas snuje się widoczny dym? Istota rzeczy tkwi w pojęciu przekroczone limity. My mamy swoje. Prawo Unii Europejskiej nie narzuca jednolitych poziomów informowania i alarmu dla stężenia pyłu pm50. Każdy kraj może przyjąć własne. W Europie zachodniej poziom ostrzegawczy pyłu to 50 µg na metr sześcienny i już po jego przekroczeniu ogranicza się ruch aut, a poziom alarmowy do 80 µg na metr sześcienny. Rozwiń »
U nas tak niska wartość zimą to rzecz wyjątkowa. Dochodzi do tego, że u nas jak nigdzie indziej łatwo można zobaczyć chmurę smogu. Dość długo nie robimy nic. Dla przykładu we Włoszech poziom alarmowy to 75 µg. W Polsce ten poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju władz, ponieważ Polski poziom alarmowania ustalono na poziomie 300. To wartość czterokrotnie wyższa niż we Francji czy Włoszech i trzykrotnie wyższa niż na Węgrzech.

Czyli tam, gdzie inni biją już na alarm i działają, my mówimy: spokojnie, nie jest jeszcze tak źle.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przez siódmą rano. Zapraszam także państwa do wysłuchania naszych informacji o stanie powietrza i po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA