REKLAMA

Smog a zwierzęta domowe

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-22 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Smog, a nasze domowe zwierzęta. Czy ma wpływ na ich zdrowie? Oczywiście. W dodatku mają one jeszcze gorzej, ponieważ smog opada i jego stężenie przy gruncie rośnie, a one chodzą na 4 łapach, więc oddychają jeszcze bardziej zanieczyszczonym powietrzu. Rozwiń »

Dodatkowo, kiedy idziemy ulicą z naszym psem, to wdycha on to, co wychodzi z rur wydechowych przejeżdżających i stających w korkach aut. Efekt: w zanieczyszczonych miastach zwierzęta mają problemy z zarządami wzroku, zapalenia spojówek, objawy łzawienia. Częściej chorują na zapalenia płuc, zapalenie oskrzeli i astmę - to zwłaszcza u kotów. U zwierząt rozpoznaje się więcej nowotworów, pojawia się ryzyko utraty węchu, zwiększa się ryzyko rozwoju chorób neurologicznych o podłożu zwyrodnieniowym i zapalnym. Nasila się stan stresu oksydacyjnego, zwiększając produkcję wolnych rodników i nadtlenków, co wywołuje uszkodzenia na poziomie białek, lipidów i struktury DNA. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dzisiaj temat smog, a nasze domowe zwierzęta. Czy ma wpływ na ich zdrowie? Oczywiście. W dodatku mają one jeszcze gorzej, ponieważ smog opada i jego stężenie przy gruncie rośnie, a one chodzą na 4 łapach, więc oddychają jeszcze bardziej zanieczyszczonym powietrzu. Dodatkowo, kiedy idziemy ulicą z naszym psem, to wdycha on to, co wychodzi z rur wydechowych przejeżdżających i stających w korkach aut. Efekt: w zanieczyszczonych miastach zwierzęta mają problemy z zarządami wzroku, zapalenia spojówek, objawy łzawienia. Częściej chorują na zapalenia płuc, zapalenie oskrzeli i astmę - to zwłaszcza u kotów. U zwierząt rozpoznaje się więcej nowotworów, pojawia się ryzyko utraty węchu, zwiększa się ryzyko rozwoju chorób neurologicznych o podłożu zwyrodnieniowym i zapalnym. Nasila się stan stresu oksydacyjnego, zwiększając produkcję wolnych rodników i nadtlenków, co wywołuje uszkodzenia na poziomie białek, lipidów i struktury DNA. Rozwiń »
Co możemy zrobić naszych czworonogów? O tym, już jutro. Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA