REKLAMA

100 lat temu... Józef Piłsudski został Naczelnikiem Państwa

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-22 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:24 min.
Udostępnij:

2 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, czyli tymczasowy naczelnik państwa, wydał dekret, który ustanawia najwyższą władzę w Polsce w formie stanowiska Naczelnika Państwa, którym został Józef Piłsudski. Tydzień później zwraca się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników. Piłsudski mówił: "Jest to największa, najzdolniejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości, powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki, a czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy, jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze Wschodu i z Zachodu".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
2 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, czyli tymczasowy naczelnik państwa, wydał dekret, który ustanawia najwyższą władzę w Polsce w formie stanowiska Naczelnika Państwa, którym został Józef Piłsudski. Tydzień później zwraca się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników. Piłsudski mówił: "Jest to największa, najzdolniejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości, powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki, a czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy, jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze Wschodu i z Zachodu". Rozwiń »
A od 1 listopada trwają już walki we Lwowie, na wschód od Warszawy nadal stacjonowało ponad pół 1 000 000 niemieckich żołnierzy...

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA