REKLAMA

100 lat temu... Kurier Warszawski krytykuje rząd Moraczewskiego

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-27 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

100 lat temu, 27 listopada 1918 roku "Kurier warszawski" w wydaniu wieczornym, piórem pana Zagranicznego krytykował rząd Jędrzeja Moraczewskiego: "Fabryki stoją ogołocone z maszyn i przyrządów, personel pomocniczy rozszedł się po świecie, wszystko trzeba na nowo rozpoczynać. Kraj stoi przed wielkim zadaniem, którego bez wydatnej pomocy państwa rozwiązać nie jest w możności. Jakże jednak do zadania tego się pan zabierasz? Oto przede wszystkim ogłaszasz pan ośmiogodzinny dzień pracy jako obowiązujący dla całego przemysłu. Ogłaszasz pan tworzenie rad robotniczych, które mają obejmować udział w administrowaniu fabrykami, a wreszcie obiecujesz pan w niedługim czasie zadekretować prawa o upaństwowieniu fabryk. A czy ogłaszając swoją deklarację pomyślał pan, panie prezesie o jej następstwach dla ludu pracującego? Będą one fatalne. Przyniesie ona przede wszystkim brak pracy dla całych setek tysięcy pracowników. Ciężką odpowiedzialność bierze pan na siebie. Niestety, rządzi panem nie dążność do zaspokojenia potrzeb ludu pracującego, lecz partyjnego, który męstwo i powołuje się pan na wolę ludu, który pana jakoby wybrał i którego interesy i dążenia pan reprezentuje, ale tę wolę i te dążenia ludu fałszywie pan przedstawia".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
100 lat temu, 27 listopada 1918 roku "Kurier warszawski" w wydaniu wieczornym, piórem pana Zagranicznego krytykował rząd Jędrzeja Moraczewskiego: "Fabryki stoją ogołocone z maszyn i przyrządów, personel pomocniczy rozszedł się po świecie, wszystko trzeba na nowo rozpoczynać. Kraj stoi przed wielkim zadaniem, którego bez wydatnej pomocy państwa rozwiązać nie jest w możności. Jakże jednak do zadania tego się pan zabierasz? Oto przede wszystkim ogłaszasz pan ośmiogodzinny dzień pracy jako obowiązujący dla całego przemysłu. Ogłaszasz pan tworzenie rad robotniczych, które mają obejmować udział w administrowaniu fabrykami, a wreszcie obiecujesz pan w niedługim czasie zadekretować prawa o upaństwowieniu fabryk. A czy ogłaszając swoją deklarację pomyślał pan, panie prezesie o jej następstwach dla ludu pracującego? Będą one fatalne. Przyniesie ona przede wszystkim brak pracy dla całych setek tysięcy pracowników. Ciężką odpowiedzialność bierze pan na siebie. Niestety, rządzi panem nie dążność do zaspokojenia potrzeb ludu pracującego, lecz partyjnego, który męstwo i powołuje się pan na wolę ludu, który pana jakoby wybrał i którego interesy i dążenia pan reprezentuje, ale tę wolę i te dążenia ludu fałszywie pan przedstawia". Rozwiń »
50 dni później, po ukazaniu się tego artykułu, po konsultacjach z Józefem Piłsudskim, rząd Jędrzeja Moraczewskiego podał się do dymisji.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 20% rabatu, wybierz pakiet i słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA