REKLAMA

Przepisy do walki ze smogiem

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-29 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą państwo, że już 2 lata temu w Anglii obchodzono sześćdziesiątą rocznicę pierwszej ustawy o czystym powietrzu? Wprowadzała ona kilka skutecznych rozwiązań i dawała samorządom możliwość reagowania w razie potrzeby. Jej najważniejsze punkty to: zabroniono wypuszczania z komina dymu o kolorze odpowiadającym konkretnemu odcieniowi na specjalnej skali lub ciemniejszego. W tamtych czasach sprawdzano to na oko za pomocą specjalnych kart pomiarowych. Władze otrzymały prawo przymusowego instalowania urządzeń mierzących poziom zanieczyszczeń. Nakazano zmniejszenie emisji z pieców przemysłowym, a wszystkie nowo instalowane miał być wyposażone w filtry. Zwiększono wysokość kominów w zakładach przemysłu, samorządy zyskały prawo tworzenia stref bez dymu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Czy wiedzą państwo, że już 2 lata temu w Anglii obchodzono sześćdziesiątą rocznicę pierwszej ustawy o czystym powietrzu? Wprowadzała ona kilka skutecznych rozwiązań i dawała samorządom możliwość reagowania w razie potrzeby. Jej najważniejsze punkty to: zabroniono wypuszczania z komina dymu o kolorze odpowiadającym konkretnemu odcieniowi na specjalnej skali lub ciemniejszego. W tamtych czasach sprawdzano to na oko za pomocą specjalnych kart pomiarowych. Władze otrzymały prawo przymusowego instalowania urządzeń mierzących poziom zanieczyszczeń. Nakazano zmniejszenie emisji z pieców przemysłowym, a wszystkie nowo instalowane miał być wyposażone w filtry. Zwiększono wysokość kominów w zakładach przemysłu, samorządy zyskały prawo tworzenia stref bez dymu. Rozwiń »
Uwzględniono też pomoc finansową dla tych, którzy w takich sytuacjach byli zmuszeni do zmiany pieców oraz rodzaju paliwa. Powołano radę czystego powietrza, która miała monitorować postępy, problemy oraz wskazywać możliwe nowe rozwiązania. Określono odpowiedzialnych za wprowadzenie tych przepisów. Całość brzmi znajomo, prawda? A przypominam: było to w Anglii w 1956 roku.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i o szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA