REKLAMA

Jakie choroby wywołuje smog? Przykłady.

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-11-30 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Proste pytanie: skąd wiemy, że jeśli teraz dziecko żyje w zanieczyszczonym powietrzu, to jako dorosły za 20, 30, 40 lat, będzie odczuwało tego skutki, nawet jeszcze przeprowadzi się tam, gdzie czysto? Czysta czy możemy tak daleko przewidywać stan zdrowia dzisiejszych maluchów? Tak! W 1952 roku z powodu wielkiego londyńskiego smogu zmarło kilkanaście tysięcy osób. I oto mamy naturalny eksperyment, ponieważ żyją ci, którzy wtedy będąc dziećmi oddychali przez kilka dni powietrzem przekraczającym wszelkie normy. Naukowcy przeanalizowali prawie 3000 ankiet medycznych. Pytano w nich m.in. o astmę dziecięcą lub pojawienie się tej choroby w dorosłym życiu, Następnie porównano wyniki ludzi, którzy wielki smog przeżyli w Londynie jako dzieci lub byli w czasie jego trwania w okresie płodowym z tymi, którzy przebywali poza stolicą. Rozwiń »

U ludzi, którzy przeżyli wielki smog mając kilka lat, o 20% częściej diagnozowano astmę. Jeżeli ten dopadł ich w pierwszym roku życia, ryzyko zachorowania było o 9,5% wyższe niż w grupie kontrolnej. A dla tych, którzy znajdowali się wtedy w płodowym etapie rozwoju, wyliczono 8%. Wniosek taki, że dzieci żyjące w skrajnie zanieczyszczonym środowisku mogą odczuwać poważne skutki zdrowotne przez całe życie, nawet jeśli jako dorośli zmienią miejsce zamieszkania. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Proste pytanie: skąd wiemy, że jeśli teraz dziecko żyje w zanieczyszczonym powietrzu, to jako dorosły za 20, 30, 40 lat, będzie odczuwało tego skutki, nawet jeszcze przeprowadzi się tam, gdzie czysto? Czysta czy możemy tak daleko przewidywać stan zdrowia dzisiejszych maluchów? Tak! W 1952 roku z powodu wielkiego londyńskiego smogu zmarło kilkanaście tysięcy osób. I oto mamy naturalny eksperyment, ponieważ żyją ci, którzy wtedy będąc dziećmi oddychali przez kilka dni powietrzem przekraczającym wszelkie normy. Naukowcy przeanalizowali prawie 3000 ankiet medycznych. Pytano w nich m.in. o astmę dziecięcą lub pojawienie się tej choroby w dorosłym życiu, Następnie porównano wyniki ludzi, którzy wielki smog przeżyli w Londynie jako dzieci lub byli w czasie jego trwania w okresie płodowym z tymi, którzy przebywali poza stolicą.  Rozwiń »
U ludzi, którzy przeżyli wielki smog mając kilka lat, o 20% częściej diagnozowano astmę. Jeżeli ten dopadł ich w pierwszym roku życia, ryzyko zachorowania było o 9,5% wyższe niż w grupie kontrolnej. A dla tych, którzy znajdowali się wtedy w płodowym etapie rozwoju, wyliczono 8%. Wniosek taki, że dzieci żyjące w skrajnie zanieczyszczonym środowisku mogą odczuwać poważne skutki zdrowotne przez całe życie, nawet jeśli jako dorośli zmienią miejsce zamieszkania.

Przewodnik smogowy w od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA