REKLAMA

Ceny prądu: nie wszyscy odbiorcy domowi mają taryfę regulowaną!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-12-03 11:00
Czas trwania:
02:06 min.
Udostępnij:

Temat podwyżek cen prądu nie cichnie, bo i wszyscy jesteśmy rachunkami za prąd żywo zainteresowani. W dyskusji jednak pojawiają się pewne uproszczenia, które warto rozszyfrować. Rozwiń »


Mówi się: URE zatwierdza cenniki dla gospodarstw domowych. To prawda w jakichś 98% proc. przypadków. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza bowiem cenniki czterech sprzedawców głównych. Są to wielkie firmy państwowe - PGE, Energa, Enea i Tauron. Od tych firm prąd kupuje ok. 14,5 miliona gospodarstw domowych, czyli absolutna większość.

Jednak w ostatnich latach około pół miliona gospodarstw domowych zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu - na alternatywnego. Wśród tych alternatywnych, najbardziej znane są Innogy i PGNiG, ale nie są to jedyne firmy. Z tej półmilionowej grupy osób niektórzy już dostali nowe cenniki na przyszły rok - zazwyczaj z podwyżkami o kilkadziesiąt procent. Jest to zgodne z prawem, ponieważ sprzedawcy alternatywni nie muszą przestawiać cenników do zatwierdzenia przez URE.

I teraz najciekawsze. Nawet jeśli jesteśmy klientami jednej z 4 firm głównych, to nadal możemy nie być objęci cennikiem regulowanym. Wystarczy, że podpisując umowę, skorzystaliśmy z jakiejś oferty specjalnej, np. gwarancji ceny przez jakiś okres. Usługa ta jest opcją alternatywną, i tym samym my staliśmy się klientami korzystającymi z cenników nie podlegających regulacji przez URE.


Do tej pory korzystanie ze sprzedawców alternatywnych było opłacalne. Ciekawe czy po nowym roku też tak będzie. No i równie ciekawe jest pytanie, czy faktycznie te pół miliona gosp. domowych korzystających ze sprzedawców alternatywnych prądu, dostanie państwowe rekompensaty. Tego nie będzie wiadomo na pewno, dopóki nie będą gotowe przepisy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry temat podwyżek cen prądu nie cichnie powoli wszyscy jesteśmy rachunkami za prąd żywo zainteresowani ich w dyskusji jednak pojawiają się pewne uproszczenia, które dość, że warto rozszyfrować mówi się, że URE zatwierdza cenniki dla gospodarstw domowych to prawda wielkich diewięćdziesięciu 8 % przypadków Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza bowiem cenniki 4 sprzedawców głównych, a są to wielkie firmy Rozwiń » państwowe PGE Energa Enea Tauron od tych firm prąd kupują około 14 ,51 000 000 gospodarst w domowych, czyli absolutna większość jednak w ostatnich latach około pół 1 000 000 gospodarst w domowych zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu na alternatywnego wśród tych alternatywnych najbardziej znane są innogy 3 PG nigdzie, ale to oczywiście nie są jedyne firmy, które sprzedają prąd z tej wpół milionowej grupy gospodarstw domowych niektórzy już dostali nowe cenniki na przyszły rok zazwyczaj z podwyżkami i to czasem nawet kilkadziesiąt procent jest to zgodne z prawem, ponieważ sprzedawcy alternatywni nie muszą przedstawiać cenników do zatwierdzenia przez URE, a teraz najciekawsze, nawet jeżeli jesteśmy klientami 1 z 4 głównych firm to i tak możemy nie być objęci cennikiem regulowanym przez URE wystarczy bowiem że, podpisując umowę skorzystaliśmy z ich oferty specjalnej np. gwarancji ceny przez jakiś okres usługa ta jest opcją alternatywną i tym samym my staliśmy się klientami korzystającymi z cenników niepodlegających regulacji Państwowej do tej pory korzystanie z ofert sprzedawców alternatywnych prądu było opłacalne ciekawe czy po nowym roku też tak będzie no i równie ciekawe jest pytanie czy faktycznie te pół 1 000 000 gospodarst w domowych także będzie mogło liczyć na państwowe rekompensaty, o których mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski z tego nie będzie jednak wiadomo na pewno, dopóki nie będą gotowe przepisy przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA