REKLAMA

Ceny prądu: nie wszyscy odbiorcy domowi mają taryfę regulowaną!

Data emisji:
2018-12-03 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:06 min.
Udostępnij:

Temat podwyżek cen prądu nie cichnie, bo i wszyscy jesteśmy rachunkami za prąd żywo zainteresowani. W dyskusji jednak pojawiają się pewne uproszczenia, które warto rozszyfrować. Rozwiń »


Mówi się: URE zatwierdza cenniki dla gospodarstw domowych. To prawda w jakichś 98% proc. przypadków. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza bowiem cenniki czterech sprzedawców głównych. Są to wielkie firmy państwowe - PGE, Energa, Enea i Tauron. Od tych firm prąd kupuje ok. 14,5 miliona gospodarstw domowych, czyli absolutna większość.

Jednak w ostatnich latach około pół miliona gospodarstw domowych zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu - na alternatywnego. Wśród tych alternatywnych, najbardziej znane są Innogy i PGNiG, ale nie są to jedyne firmy. Z tej półmilionowej grupy osób niektórzy już dostali nowe cenniki na przyszły rok - zazwyczaj z podwyżkami o kilkadziesiąt procent. Jest to zgodne z prawem, ponieważ sprzedawcy alternatywni nie muszą przestawiać cenników do zatwierdzenia przez URE.

I teraz najciekawsze. Nawet jeśli jesteśmy klientami jednej z 4 firm głównych, to nadal możemy nie być objęci cennikiem regulowanym. Wystarczy, że podpisując umowę, skorzystaliśmy z jakiejś oferty specjalnej, np. gwarancji ceny przez jakiś okres. Usługa ta jest opcją alternatywną, i tym samym my staliśmy się klientami korzystającymi z cenników nie podlegających regulacji przez URE.


Do tej pory korzystanie ze sprzedawców alternatywnych było opłacalne. Ciekawe czy po nowym roku też tak będzie. No i równie ciekawe jest pytanie, czy faktycznie te pół miliona gosp. domowych korzystających ze sprzedawców alternatywnych prądu, dostanie państwowe rekompensaty. Tego nie będzie wiadomo na pewno, dopóki nie będą gotowe przepisy. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Letnie wyprzedaże w TOK FM - teraz nawet 40% zniżki na Dostęp Premium! Sprawdź promocję i słuchaj wygodniej z pakietem "Aplikacja i WWW" w super cenie!

Sprawdź teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA