REKLAMA

Kupujesz przez internet zagranicą? Uważaj na ukryte koszty!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-12-04 11:00
Czas trwania:
02:18 min.
Udostępnij:

Coraz więcej Polaków robi zakupy online w sklepach zagranicznych. Kupujemy sprzęt, odzież i obuwie, jesteśmy w tych zakupach coraz śmielsi, pomaga zresztą unijny przepis, który nie dopuszcza już geoblokowania. A że okres przedświąteczny jeszcze bardziej sprzyja szukaniu okazji także zagranicą - warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznych transakcji. Rozwiń »

Przede wszystkim: pamiętajmy o tym, żeby za zakupy płacić kartą płatniczą, a nie przelewem bankowym. Dlaczego? Ponieważ jeśli okazałoby się, że z zakupami są problemy: paczka nie doszła, albo dostaliśmy coś innego niż mieliśmy i sprzedawca nie uznaje reklamacji - w takich sytuacjach możemy zlecić naszemu bankowi cofnięcie transakcji kartą - i otrzymamy pieniądze z powrotem. To tak zwany chargeback. Jeśli zapłacimy za zakupy przelewem - takiej ochrony nie mamy.

Druga sprawa: przelewy zagranicę są po prostu drogie i często kłopotliwe. Przechodzą przez kilka banków pośredniczących, i każdy z nich pobiera prowizję z kwoty, którą wysłaliśmy. Ostateczny odbiorca dostanie więc mniejszą kwotę niż wynikało ze złożonego przez nas zlecenia. Jeśli więc mamy zapłacić za coś 100 dolarów i wyślemy przelew na taką kwotę - odbiorca dostanie 93 dolary, albo 89 dolarów... Ile zjedzą prowizje? Nie wiadomo! Dowiemy się tego dopiero po zrealizowaniu transakcji, nie możemy więc oszacować, o ile większe powinniśmy złożyć zlecenie.

Takich kłopotów nie ma, gdy za zakupy płacimy kartą. Tutaj jednak czyhają na nas inne pułapki, np. różnice kursowe. Jeśli płacimy polską kartą - spready mogą podnieść koszt całej transakcji nawet o 7 procent. Najlepiej więc za zakupy zagraniczne płacić kartą walutową - łatwo wyrobimy ją w banku, a jeśli chcemy być całkowicie niezależni - możemy skorzystać z Revoluta. Po drugie - oceniając opłacalność zakupów sprawdźmy także, jaki będzie koszt wysyłki do Polski. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM, Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Coraz więcej Polaków robi zakupy online w sklepach zagranicznych. Kupujemy sprzęt, odzież, obuwie i jesteśmy w zakupach coraz śmielsi. Pomaga zresztą unijny przepis, który nie dopuszcza już do geoblokowania, a że okres przedświąteczny jeszcze bardziej sprzyja szukaniu okazji także za granicą, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznych transakcji.  Rozwiń »
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby za zakupy zagraniczne płacić kartą płatniczą, a nie przelewem bankowym, dlaczego ponieważ, jeżeli okazałoby się, że zakupami są jakieś problemy np. paczka nie doszło, bo dostaliśmy coś innego niż byliśmy sprzedawca nie uznaje naszej reklamacji w takich sytuacjach, jeżeli za zakupy zapłaciliśmy kartą możemy poprosić zaś bank cofnięcie takiej transakcji i otrzymamy wtedy pieniądze z powrotem to tzw. usługa chargeback tymczasem, jeżeli zapłacimy za zakupy przelewem takiej ochrony nie mamy, a druga sprawa przelewy zagraniczne są po prostu drogie i często bywają kłopotliwe przechodzą bowiem przez kilka banków pośredniczących i każdy z nich pobiera prowizje z kwoty, którą wysłaliśmy ostateczny odbiorca dostanie, więc mniejszą kwotę niż wynikało poza złożonego przez nas zlecenia jeżeli, więc mamy zapłacić za coś np. 100 USD i wyślemy przelewem właśnie taką kwotę odbiorca dostanie 93 USD albo 89 USD no właśnie pojawia się wątek prowizje tego nie wiadomo dowiemy się tego dopiero po zrealizowaniu transakcji na samym końcu nie możemy, więc oszacować, o ile większe powinniśmy złożyć zlecenie takich kłopotów nie ma kiedy za zakupy płacimy kartą tutaj jednak czyhają na nas inne pułapki np. różnice kursowe, jeżeli podziemny polską kartą wtedy spready, czyli właśnie różnice kursowe mogą podnieść koszt całej transakcji nawet to 7 % najlepiej, więc zakupy zagraniczne płacić kartą walutową łatwo zrobimy ją w banku, a jeżeli chcemy być całkowicie niezależni to możemy korzystać np. w warunkach, a poza wszystkim, oceniając opłacalność zakupu zagranicznych sprawdźmy także, jaki będzie koszt wysyłki towarów do Polski przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA