REKLAMA

Masz firmę zarejestrowaną w CEIDG? Zabezpiecz firmę i wyznacz zarządcę sukcesyjnego!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-12-05 11:00
Czas trwania:
02:02 min.
Udostępnij:

Od ponad tygodnia obowiązują już przepisy, które rozwiązują jeden z najpoważniejszych problemów w działalności gospodarczej - czyli co stanie się z firmą po śmierci jej właściciela. Temat bardzo trudny i drażliwy, bo przecież nikt z nas nie zakłada, że odejdzie z tego świata nagle i że nie będzie czasu na uporządkowanie spraw prywatnych i firmowych. Tymczasem do tej pory było tak, że jeśli umierał właściciel firmy zarejestrowanej w CEIDG - firma de facto umierała wraz z nim, a dodatkowo urzędy skarbowe potrafiły wykonać wiele zabiegów, by ściągnąć wszystkie należne podatki. Rozwiń »

Odpowiedzią na ten problem są właśnie przepisy o zarządzie sukcesyjnym. W skrócie: polega to na tym, że właściciel firmy ma prawną możliwość w łatwy sposób wskazać osobę, która stanie się zarządcą firmy po śmierci właściciela. Wskazanie takiej osoby pozwoli na to, żeby firma przetrwała, mogła nadal zatrudniać ludzi, zlecać wysyłkę towarów i robić wszystkie inne rzeczy, które związane są z prowadzeniem firmy. Dlatego wyznaczenie takiej osoby jest absolutnie niezbędne, i jest bardzo proste. To może być ktoś z rodziny, ale nie musi - może to być np. pracownik firmy, albo zupełnie niezwiązana z firmą osoba, której po prostu ufacie.

Wystarczy napisać oświadczenie woli - ja XYZ (dane, pesel), właściciel firmy XYZ, ustanawiam osobę XYZ zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa. - podpis składają obie strony. Potem należy takie oświadczenie umieścić w CEIDG - jest to bezpłatne, można zrobić to przez internet.

Prawo przewiduje także sytuację, w której zarządca sukcesyjny nie został wskazany za życia właściciela. Proces ustalania go jednak będzie bardziej skomplikowany i zajmie sporo czasu oraz nerwów w i tak przecież stresującej sytuacji.

Dlatego jeśli prowadzicie firmę na podstawie rejestracji w CEIDG - nie zwlekajcie ze zrobieniem odpowiedniego wpisu do rejestru. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM, Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Od ponad tygodnia obowiązują już przepisy, które rozwiązują 1 z najpoważniejszych problemów w działalności gospodarczej, czyli co stanie się z firmą po śmierci właściciela? Temat bardzo trudny i wrażliwy, bo przecież nikt z nas nie zakłada, że odejdzie z tego świata nagle, że nie będzie czasu na uporządkowanie spraw prywatnych i firmowych.  Rozwiń »
Tymczasem do tej pory było tak, że jeżeli umierał właściciel firmy zarejestrowanej w CEIDG firma de facto umierała wraz z nim, a dodatkowo urzędy skarbowe potrafiły czasem wykonać wiele zabiegów, żeby ściągnąć jeszcze wszystkie należne podatki w odpowiedzi na ten problem są właśnie przepisy o zarządzie sukcesyjnym w skrócie polega na tym, że właściciel firmy ma prawną możliwość w łatwy sposób wskazać osobę, która stanie się zarządcą firmy po śmierci właściciela wskazania takiej osoby pozwoli na to, aby firma przetrwała mogła nadal zatrudniać ludzi wracać wysyłkę towarów i robić wiele innych rzeczy, które są związane z bieżącym prowadzeniem firmy, dopóki nie zostanie uregulowana cała sprawa spadkowa dlatego wyznaczenie takiej osoby jak zarządca sukcesyjny wydaje się absolutnie niezbędne i naprawdę jest bardzo proste może to być ktoś z rodziny, ale nie musi może być n p . pracownik firmy albo zupełnie niezwiązana z ruchu osobowego jest po prostu urwany wystarczy wejść na stronę CEIDG i tam wypełnić formularz jest bezpłatny może zrobić poprzez internet i naprawdę trwa zaledwie kilka minut w nowe prawo przewiduje również sytuacje, w których zarządca sukcesyjny nie został skazany za życia właściciela przewidziana jest procedura ustalenia takiej osoby będzie to jednak bardziej skomplikowane i zajmę na pewno więcej czasu oraz nerwów i tak przecież stresującej sytuacji dlatego, jeżeli prowadzicie firmę na podstawie zarejestrowania jej w CEIDG to nie zwlekajcie ze zrobieniem odpowiedniego wpisu do rejestru przewodnik finansowy pokazał w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA