REKLAMA

100 lat temu... Jeńcy wojenni wracają do domów

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-30 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:16 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
30 listopada 1918 roku, sobota. Wojna skończona, ale to nie znaczy, że zakończyły się ludzkie dramaty. Miliony osób cierpią głód, chłód i są daleko od domu. o powrotach jeńców 30 listopada pisał Górnoślązak, choć trzeba przyznać, że bez specjalnej empatii. W artykule "Nowy zamach na Polskę" czytamy:  Rozwiń »
800 000 ludzi wywieziono z Niemiec jest zdrowszy i na granicy ostatnie resztki mienia żywności pędzono przez pas graniczny do Polski nie oto milionowa fala nędzarzy apokaliptyczne Szczerba Pułtusk słów lub obłąkanych rozpaczą szaleńców pcha się po wszystkich gościńca pogranicza polskiego nikt z nas nie pytał czy godzimy na przemarsz 800 tysięcznego tłumu czy jesteśmy gotowi na jego przyjęcie czy możemy go wyżywić i przewieźć House House bez końca tygodnia dowiedzieliśmy się również się też szły postępy w tworzeniu regularnej polskiej armii władze wojskowe podjęły obecnie prace statystyczny celem organizowania skoszarowanych i będących pod bronią żołnierzy polskich wedle tych obliczeń ogólna siła różnych oddziałów polskich wynosi w chwili obecnej 80  000 żołnierzy czytaliśmy również w prasie we Lwowie z koleją głoszono pobór przymusowy wszystkich mężczyzn Polaków i jak głosił komunikat w wieku do lat 17 do 34, a przypomnijmy, że tydzień wcześniej siły ukraińskie zostały wyparte z tego miasta po trzytygodniowych walkach jeśli chodzi o sprawy poza wojskowej poza wojenne to wspomnijmy jeszcze pismo świat, gdzie można było zobaczyć ogłoszenie z zakładu przyrodoleczniczego dr Józefa Górczyńskiego poza hydroterapii ją tajemniczymi kąpielami świetlnymi i elektrycznymi gabinet oferował również badanie rentgenem po ogłoszeniu zakłada rentgenowskich było więcej trzeba wiedzieć, że metoda użycia promieni x w medycynie istniała wtedy raptem od 100 lat niepodległości
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Więcej niż na antenie! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA