REKLAMA

100 lat temu... Powołano do życia milicję ludową

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-05 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:08 min.
Udostępnij:

5 grudnia 1918 roku, czwartek. Z tego dnia pochodzą przepisy o organizacji milicji ludowej, podpisane osobiście przez Józefa Piłsudskiego. W przepisach stoi: "Dla ochrony i zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa ludności miast i wsi oraz walki z wszelkimi przejawami bezwładu społecznego dla przeprowadzenia zarządzenia władz państwowych tymczasowy rząd Republiki ludowej powołuje do życia milicję ludową, wykonawczą siłę wojskową, zorganizowaną, zależną bezpośrednio od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
5 grudnia 1918 roku, czwartek. Z tego dnia pochodzą przepisy o organizacji milicji ludowej, podpisane osobiście przez Józefa Piłsudskiego. W przepisach stoi: "Dla ochrony i zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa ludności miast i wsi oraz walki z wszelkimi przejawami bezwładu społecznego dla przeprowadzenia zarządzenia władz państwowych tymczasowy rząd Republiki ludowej powołuje do życia milicję ludową, wykonawczą siłę wojskową, zorganizowaną, zależną bezpośrednio od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych". Rozwiń »
W Poznaniu z kolei zakończyły się obrady Sejmu dzielnicowego dla Wielkopolski. Trzydniowe dyskusje odbywały się w kinie Apollo, a udział w nich wzięło ponad 1000 osób. W tonie pewnej wyższości o Sejmie pisał "Kurier Poznański": "W chwili, gdy w Warszawie zamęt wywołany tymi rządami socjalistycznymi zdaje się przekroczyć punkt, od którego rozpoczyna się bezwład, bezrząd, anarchia. W Poznaniu zgromadzeni przedstawiciele wszystkich ziem naszej dzielnicy, wszystkich kierunków politycznych, wszystkich stanów radzą na Sejmie dzielnicowym nad najpilniejszymi zagadnieniami chwili. W tym zgromadzeniu wychowanym w karności naszych organizacji, twardej szkoły życiowej i zaciętej walce o najświętsze nasze prawa do życia uwydatniają się jasne świadomości zespolenia wszystkich sił w obronie interesów ogólnonarodowych".

Na Wschodzie w Lublinie ogłaszała się lubelska szkoła języków metodą Belitza. Otóż Maksymilian Berlitz był niemieckim lingwistą żydowskiego pochodzenia, urodzony w połowie dziewiętnastego wieku był również założycielem szkół językowych swojego imienia. Uczył angielskiego samego cesarza Niemiec Wilhelma II. Wg Berlitza najlepszą metodą było mówienie w czasie zajęć wyłącznie w języku nauczanym. Jego metoda jest stosowana do dziś.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA