REKLAMA

100 lat temu... "Kurier Lwowski" donosi o pogromie Żydów w Podhajcach

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-06 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Jest 6 grudnia 1918 roku. "Kurier Lwowski" donosi: "Od osoby, które świeżo przedostała się do Lwowa dowiadujemy się, że w Podhajcach urządzano pogromy Żydów. Wszystkie sklepy uległy rabunkowi przy udziale ukraińskiego wojska".  Rozwiń »
Ta same gazety w minionych dniach niezwykle oszczędnie informują o wydarzeniach w samym Lwowie, nazywając je m. in. krwawymi lwowskimi wypadkiem to co zostało zatarte w pamięci historycznej odkrywa Grzegorz Gauden autor książki Lwów non-fiction opowieści o pogromie listopadowym 1917, która ukaże się w przyszłym roku opisuje co działo się we Lwowie po odbiciu miasta przez Polaków z rąk żołnierzy zachodnio ukraińskiej Republiki ludowej pierwsze rabunki dzielnicy żydowskiej mają miejsce już piątej rano 22 listopada jeszcze po ciemku eksplozja nienawiści następują świcie trwa ledwie dotykał w ósmej rano w niedzielę 24 listopada minimalna liczba ofiar śmiertelnych to 50 osób komisja Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówiła w grudniu 1918 roku blisko 150 ofiarach śmiertelnych rannych jest wielokrotnie więcej relacjonuje swoje ustalenia Grzegorz Gauden w rozmowie z gazetą wyborczą wylicza gwałty grabieże podpalenia spłonęła synagoga 50 kamienice żydowskie obrabowano ponad 500 sklepów to co mnie przeraziło najbardziej w tych opisach to udział ludności cywilnej mówi Grzegorz Gauden jego książka o pogromie Żydów we Lwowie ma ukazać wiosną 100 lat niepodległość
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA