REKLAMA

Leczenie AMD - zwyrodnienia plamki żółtej

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-12-07 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Zwyrodnienie plamki żółtej. Dziś o leczeniu. Nie ma skutecznego leczenia tej choroby. Postać suchą degeneracji - przypomnijmy, 90% przypadków choroby, leczy się lekami polepszającymi krążenie, jedzeniem dużych ilości owoców i warzy i obniżaniem poziomu cholesterolu. Trzeba rzucić palenie i chronić oczy przed ostrym światłem. Zresztą to także element profilaktyki. U uszkodzenie wzroku nie znika całkowicie, jednak może zostać zahamowane. Rozwiń »

O wiele trudniejsze jest leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w postaci mokrej. Terapia polega na zniszczeniu laserem nieprawidłowych naczyń krwionośnych, o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej. Od niedawna dostępna jest również tzw. metoda fotodynamiczna, polegająca na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Tylko one są później niszczone za pomocą lasera. Te metody również nie odwracają uszkodzenia wzroku, powstrzymują jednak postęp choroby. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Zwyrodnienie plamki żółtej. Dziś o leczeniu. Nie ma skutecznego leczenia tej choroby. Postać suchą degeneracji - przypomnijmy, 90% przypadków choroby, leczy się lekami polepszającymi krążenie, jedzeniem dużych ilości owoców i warzy i obniżaniem poziomu cholesterolu. Trzeba rzucić palenie i chronić oczy przed ostrym światłem. Zresztą to także element profilaktyki. U uszkodzenie wzroku nie znika całkowicie, jednak może zostać zahamowane. Rozwiń »
O wiele trudniejsze jest leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w postaci mokrej. Terapia polega na zniszczeniu laserem nieprawidłowych naczyń krwionośnych, o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej. Od niedawna dostępna jest również tzw. metoda fotodynamiczna, polegająca na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Tylko one są później niszczone za pomocą lasera. Te metody również nie odwracają uszkodzenia wzroku, powstrzymują jednak postęp choroby.

Najbardziej nowoczesnym metodom leczenia AMD stanowi przeszczep komórek macierzystych szpiku kostnego pacjenta. Wstrzyknięte z powrotem komórki macierzyste mogą przekształcić się w różnorakie rodzaje komórek zdolnych do regeneracji uszkodzonych tkanek oka.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA