REKLAMA

Czy smog kiedyś był większy?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-03 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Czy to prawda, że kiedyś smog był większy? W dużej mierze to prawda. Choćby w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy do emisji szkodliwych substancji przemysłowych nie przywiązywano większej wagi. Po roku osiemdziesiątym dziewiątym, gdy przemysł upadł, a poza tym działające zakłady musiały dostosować się do regulacji unijnych, np . stosując odpowiednie filtry, emisje z przemysłu wyraźnie spadły. Rozwiń »

Uważa się, że stan powietrza pod koniec lat dziewięćdziesiątych był lepszy niż 10 lat wcześniej. Potem jednak, na początku XXI wieku pojawiły się czynniki, które sprawiły, że zaczął się pogarszać. Ci, którzy opalali gazem lub olejem, z powrotem wrócili do węgla, gdyż te surowce podrożały. Zniesiono normy jakości dla węgla, zaczęto też masowo sprowadzać z zagranicy, głównie z Niemiec, używane auta, w tym wiele samochodów z silnikami diesla, emitujące szczególnie dużo zanieczyszczeń. Rozwinęło się bardzo budownictwo domów jednorodzinnych wokół miast. Równocześnie często jako źródło ogrzewania wybierano kiepskiej jakości kotły węglowe. Nie bez znaczenia jest skład śmieci: 25-30 lat temu znajdowało się w nich znacznie mniej substancji, które można było spalić. Wreszcie, coraz więcej osób w Polsce zaczęło grzać za pomocą kominków. One też zanieczyszczają powietrze. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Czy to prawda, że kiedyś smog był większy? W dużej mierze to prawda. Choćby w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy do emisji szkodliwych substancji przemysłowych nie przywiązywano większej wagi. Po roku osiemdziesiątym dziewiątym, gdy przemysł upadł, a poza tym działające zakłady musiały dostosować się do regulacji unijnych, np . stosując odpowiednie filtry, emisje z przemysłu wyraźnie spadły.  Rozwiń »
Uważa się, że stan powietrza pod koniec lat dziewięćdziesiątych był lepszy niż 10 lat wcześniej. Potem jednak, na początku XXI wieku pojawiły się czynniki, które sprawiły, że zaczął się pogarszać. Ci, którzy opalali gazem lub olejem, z powrotem wrócili do węgla, gdyż te surowce podrożały. Zniesiono normy jakości dla węgla, zaczęto też masowo sprowadzać z zagranicy, głównie z Niemiec, używane auta, w tym wiele samochodów z silnikami diesla, emitujące szczególnie dużo zanieczyszczeń. Rozwinęło się bardzo budownictwo domów jednorodzinnych wokół miast. Równocześnie często jako źródło ogrzewania wybierano kiepskiej jakości kotły węglowe. Nie bez znaczenia jest skład śmieci: 25-30 lat temu znajdowało się w nich znacznie mniej substancji, które można było spalić. Wreszcie, coraz więcej osób w Polsce zaczęło grzać za pomocą kominków. One też zanieczyszczają powietrze.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA