REKLAMA

Londyńska mgła z 1952

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-04 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

62 lata temu w Londynie uchwalono ważną ustawę - dziś powiedzielibyśmy: antysmogową - ustawę o czystym powietrzu. Nie stało się to bez przyczyny. Coś, co zmieniło podejście londyńczyków, a także brytyjskiego rządu ds. środowiska i powietrza był wielki londyński smog z 1952 roku. 4 grudnia, czyli dokładnie 66 lat temu, nad Londynem uformował się antycyklon. Mgła, do której londyńczycy byli przyzwyczajeni, zaczęła gęstnieć. W wielu miejscach ograniczyła widoczność do zaledwie metra. Szacuje się - nie prowadzono wtedy dokładnych pomiarów poziomów zanieczyszczeń, że stężenie dymu i tak stale obecnego w mieście zwiększyło się mniej więcej czterokrotnie. Wkrótce ludzie zaczęli umierać.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Mówiłam już państwu, że 62 lata temu w Londynie uchwalono ważną ustawę - dziś powiedzielibyśmy: antysmogową - ustawę o czystym powietrzu. Nie stało się to bez przyczyny. Coś, co zmieniło podejście londyńczyków, a także brytyjskiego rządu ds. środowiska i powietrza był wielki londyński smog z 1952 roku. 4 grudnia, czyli dokładnie 66 lat temu, nad Londynem uformował się antycyklon. Mgła, do której londyńczycy byli przyzwyczajeni, zaczęła gęstnieć. W wielu miejscach ograniczyła widoczność do zaledwie metra. Szacuje się - nie prowadzono wtedy dokładnych pomiarów poziomów zanieczyszczeń, że stężenie dymu i tak stale obecnego w mieście zwiększyło się mniej więcej czterokrotnie. Wkrótce ludzie zaczęli umierać.  Rozwiń »
Po 5 dniach mogła zanikła, jednak jej bilans okazał się tragiczny. Przez ten czas zmarło 4000 osób, a 150 000 trafiło do szpitali z objawami ciężkiej niewydolności oddechowej. Liczbę ofiar wielkiego smogu londyńskiego szacuje się w tej chwili na 12 000 osób. Co właściwie wtedy zaszło? O tym już jutro w kolejnym odcinku przewodnika smogowego przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza o ósmej i w szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 40% taniej!

KUP TERAZ 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NULL
Array