REKLAMA

Londyńska mgła z 1952 (odc.2)

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-05 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Cofamy się w czasie o 66 lat i przenosimy do Londynu. 5 grudnia 1952 roku. To już drugi dzień, gdy miasto spowija tajemnicza mgła, która zabija ludzi. Nazwana później Wielkim londyńskim smogiem. Ostateczną liczbę ofiar szacuje się na 12 000 osób. Co się właściwie wtedy stało? Rozwiń »

Na początku grudnia pojawiła się mgła oraz nastąpiło ochłodzenie powietrza. Londyńczycy zaczęli mocniej niż zwykle ogrzewać swoje domy, oczywiście paląc bardzo niskiej jakości węglem, zanieczyszczonym związkami siarki. W krótkim czasie w powietrzu został skażone ogromnymi ilościami gazów pochodzących ze spalania. Rozprzestrzenienie zanieczyszczonego powietrza poza miasto utrudniała także inwersja temperatury. Zimne, nieruchome powietrze zostało uwięziony pod cieplejszą warstwą. Nie następowało mieszanie się tych warstw i trująca chmura została zablokowana nad Londynem. Z dwutlenku siarki powstały siarczany, a te rozpuszczając się w kropelkach wody, mgła, tworzyły kropelki kwasu siarkowego. To właśnie on był bezpośrednią przyczyną uszkodzeń płuc, które zabiły tak wiele osób. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Mocą czarodziejskiej różdżki cofamy się w czasie o 66 lat i przenosimy do Londynu. 5 grudnia 1952 roku. To już drugi dzień, gdy miasto spowija tajemnicza mgła, która zabija ludzi. Nazwana później Wielkim londyńskim smogiem. Ostateczną liczbę ofiar szacuje się na 12 000 osób. Co się właściwie wtedy stało?  Rozwiń »
Na początku grudnia pojawiła się mgła oraz nastąpiło ochłodzenie powietrza. Londyńczycy zaczęli mocniej niż zwykle ogrzewać swoje domy, oczywiście paląc bardzo niskiej jakości węglem, zanieczyszczonym związkami siarki. W krótkim czasie w powietrzu został skażone ogromnymi ilościami gazów pochodzących ze spalania. Rozprzestrzenienie zanieczyszczonego powietrza poza miasto utrudniała także inwersja temperatury. Zimne, nieruchome powietrze zostało uwięziony pod cieplejszą warstwą. Nie następowało mieszanie się tych warstw i trująca chmura została zablokowana nad Londynem. Z dwutlenku siarki powstały siarczany, a te rozpuszczając się w kropelkach wody, mgła, tworzyły kropelki kwasu siarkowego. To właśnie on był bezpośrednią przyczyną uszkodzeń płuc, które zabiły tak wiele osób.

Ale na czym polegał mechanizm, który doprowadził do przemiany dwutlenku siarki w mocny kwas siarkowy? Dlaczego to zjawisko nie powtarza się teraz, w silnie zanieczyszczonych miastach Azji? O tym jutro w przewodniku smogowym przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i w szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 40% taniej!

KUP TERAZ 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NULL
Array