REKLAMA

O sposobach opisywania zanieczyszczenia powietrza

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-07 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Różnie można opisywać to, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. Np. można pokazać, jak jest przekroczona w skali roku norma poziomów stężeń pyłów pm 10 dla danego miasta. Można też mówić, ile dni w konkretnym miejscu w roku powietrze zanieczyszczone powyżej normy, np. w Białymstoku były tylko takie 2 dni w ubiegłym roku, a w Krakowie 165. Robi wrażenie, prawda? Rozwiń »

Ale jest też jeszcze jeden wskaźnik, bardzo przemawiający do wyobraźni: ile papierosów wypalamy oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Dlaczego możemy tak postawić problem? Ano dlatego, że w smogu znajduje się między nimi rakotwórczy benzoalfapiren, który jest również jedną z substancji znajdujących się w papierosach. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Różnie można opisywać to, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. Np. można pokazać, jak jest przekroczona w skali roku norma poziomów stężeń pyłów pm 10 dla danego miasta. Można też mówić, ile dni w konkretnym miejscu w roku powietrze zanieczyszczone powyżej normy, np. w Białymstoku były tylko takie 2 dni w ubiegłym roku, a w Krakowie 165. Robi wrażenie, prawda?  Rozwiń »
Ale jest też jeszcze jeden wskaźnik, bardzo przemawiający do wyobraźni: ile papierosów wypalamy oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Dlaczego możemy tak postawić problem? Ano dlatego, że w smogu znajduje się między nimi rakotwórczy benzoalfapiren, który jest również  jedną z substancji znajdujących się w papierosach. Więc nawet jeśli nie jestem aktywnym palaczem, gdy oddycham świeżym miejskim powietrzem, to prawie tak, jakbym paliła papierosy. To ile takich papierosów wypalamy, zależy, gdzie mieszkamy. Na stronie Polskiego Alarmu Smogowego można sprawdzić, jak wdychanie smogu przekłada się na ilość wypalanych papierosów.

Konkrety już w następnym odcinku przewodnika smogowego przed siódmą rano.

Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie o ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 40% taniej!

KUP TERAZ 40% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NULL
Array