REKLAMA

Ile papierosów "wypalamy" przez smog?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-10 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

Gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, to do naszego organizmu dostaje się benzoalfapiren. Jest to substancja co, do której nie mają żadnych wątpliwości, że przyczynia się do powstawania nowotworów. W największych miastach Europy jego stężenie pozostaje dużo poniżej wyznaczonych prawem norm. W miastach Polski Południowej i centralnej przekroczenia sięgają kilkuset procent, a w wybranych miejscowościach przekraczają nawet 1000 procent. Rozwiń »

Policzono ilość benzoalfapirenu, który wdycha osoba przebywając na zewnątrz tylko 2 godziny dziennie przez cały rok i przeliczono ją na papierosy. I tak: Kraków - 2021 papierosów rocznie, czyli każdy mieszkaniec pali ponad 5 papierosów dziennie. Łódź - 1981 papierosów rocznie, na głowę podobnie. Katowiczanin wypala w ten sposób 1859 papierosów rocznie, czyli około 4,5 papierosa dziennie. Obywatel Wrocławia 1080 papierosów - 3 papierosy dziennie. Na warszawiaka, poznaniaka i mieszkańca Szczecina wypadają mniej więcej po 2 papierosy dziennie. Gdańsk - 627 papierosów rocznie, niecałe 2 papierosy dziennie. Lublin - 317 papierosów rocznie, niecały 1 papieros dziennie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Obiecałem państwu, że powiem, ile wypalają państwo codziennie papierosów, nawet jeżeli nie biorą ich państwo do ust. Jak to, niektórzy powiedzą? Już wyjaśniam. Gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, to do naszego organizmu dostaje się benzoalfapiren. Jest to substancja co, do której nie mają żadnych wątpliwości, że przyczynia się do powstawania nowotworów. W największych miastach Europy jego stężenie pozostaje dużo poniżej wyznaczonych prawem norm. W miastach Polski Południowej i centralnej przekroczenia sięgają kilkuset procent, a w wybranych miejscowościach przekraczają nawet 1000 procent. Rozwiń »
Policzono ilość benzoalfapirenu, który wdycha osoba przebywając na zewnątrz tylko 2 godziny dziennie przez cały rok i przeliczono ją na papierosy. I tak: Kraków - 2021 papierosów rocznie, czyli każdy mieszkaniec pali ponad 5 papierosów dziennie. Łódź - 1981 papierosów rocznie, na głowę podobnie. Katowiczanin wypala w ten sposób 1859 papierosów rocznie, czyli około 4,5 papierosa dziennie. Obywatel Wrocławia 1080 papierosów - 3 papierosy dziennie. Na warszawiaka, poznaniaka i mieszkańca Szczecina wypadają mniej więcej po 2 papierosy dziennie. Gdańsk - 627 papierosów rocznie, niecałe 2 papierosy dziennie. Lublin - 317 papierosów rocznie, niecały 1 papieros dziennie.

Nie widzieli państwo, że są takimi palaczami, prawda?

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Teraz wszystkie pakiety TOK FM Premium 51% taniej!

KUP TERAZ 51% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA