REKLAMA

Ile papierosów "wypalamy" przez smog?

Data emisji:
2018-12-10 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

Gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, to do naszego organizmu dostaje się benzoalfapiren. Jest to substancja co, do której nie mają żadnych wątpliwości, że przyczynia się do powstawania nowotworów. W największych miastach Europy jego stężenie pozostaje dużo poniżej wyznaczonych prawem norm. W miastach Polski Południowej i centralnej przekroczenia sięgają kilkuset procent, a w wybranych miejscowościach przekraczają nawet 1000 procent. Rozwiń »

Policzono ilość benzoalfapirenu, który wdycha osoba przebywając na zewnątrz tylko 2 godziny dziennie przez cały rok i przeliczono ją na papierosy. I tak: Kraków - 2021 papierosów rocznie, czyli każdy mieszkaniec pali ponad 5 papierosów dziennie. Łódź - 1981 papierosów rocznie, na głowę podobnie. Katowiczanin wypala w ten sposób 1859 papierosów rocznie, czyli około 4,5 papierosa dziennie. Obywatel Wrocławia 1080 papierosów - 3 papierosy dziennie. Na warszawiaka, poznaniaka i mieszkańca Szczecina wypadają mniej więcej po 2 papierosy dziennie. Gdańsk - 627 papierosów rocznie, niecałe 2 papierosy dziennie. Lublin - 317 papierosów rocznie, niecały 1 papieros dziennie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Obiecałem państwu, że powiem, ile wypalają państwo codziennie papierosów, nawet jeżeli nie biorą ich państwo do ust. Jak to, niektórzy powiedzą? Już wyjaśniam. Gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, to do naszego organizmu dostaje się benzoalfapiren. Jest to substancja co, do której nie mają żadnych wątpliwości, że przyczynia się do powstawania nowotworów. W największych miastach Europy jego stężenie pozostaje dużo poniżej wyznaczonych prawem norm. W miastach Polski Południowej i centralnej przekroczenia sięgają kilkuset procent, a w wybranych miejscowościach przekraczają nawet 1000 procent. Rozwiń »
Policzono ilość benzoalfapirenu, który wdycha osoba przebywając na zewnątrz tylko 2 godziny dziennie przez cały rok i przeliczono ją na papierosy. I tak: Kraków - 2021 papierosów rocznie, czyli każdy mieszkaniec pali ponad 5 papierosów dziennie. Łódź - 1981 papierosów rocznie, na głowę podobnie. Katowiczanin wypala w ten sposób 1859 papierosów rocznie, czyli około 4,5 papierosa dziennie. Obywatel Wrocławia 1080 papierosów - 3 papierosy dziennie. Na warszawiaka, poznaniaka i mieszkańca Szczecina wypadają mniej więcej po 2 papierosy dziennie. Gdańsk - 627 papierosów rocznie, niecałe 2 papierosy dziennie. Lublin - 317 papierosów rocznie, niecały 1 papieros dziennie.

Nie widzieli państwo, że są takimi palaczami, prawda?

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!