REKLAMA

Więcej aktywnych systemów w samochodach

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2018-12-10 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:32 min.
Udostępnij:

Komisja Europejska proponuję poszerzenie obowiązkowego wyposażenia samochodów o nowe, aktywne systemy. Wszystko żeby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. Od kwietnia tego roku wszystkie nowo homologowane samochody osobowe oraz lekkie dostawcze fabrycznie wyposażone są w system E-call, czyli powiadamiania służb ratunkowych przez wciśnięcie guzika albo automatycznie zaraz po wypadku drogowym. To wynik przepisów uchwalonych przez Unię Europejską. Organy ustawodawcze Unii jednak na tym nie poprzestają i pracują nad kolejnymi zmianami przepisów, które spowodują, że samochody będą wyposażane większą liczbę aktywnych systemów. Rozwiń »
Te systemy to żadna nowość, bo są już dostępne jako wyposażenie dodatkowe, często za niemałą kwotę. Chodzi m.in. o inteligentnego asystenta prędkości, system monitorujący senność oraz, uwaga kierowcy, system automatycznego hamowania przed pieszymi i rowerzystami. A co za tym idzie, montowania czujników kamer monitorujących otoczenie. W ramach zmian samochody mają być też przygotowane do ewentualnego montażu alcolocków. Unia Europejska proponuje też instalowanie tzw. czarnych skrzynek na potrzeby badania przyczyn wypadków i przekazywania z nich informacji odpowiednim służbom.

Tak jak powiedziałem, nie są to nowe systemy, a Komisja Europejska proponuje, aby było to w ramach wyposażenia obowiązkowego. Ciut szerzej o poszczególnych systemach w kolejnych przewodnikach drogowych. 

Pozdrawiam, przewodnik drogowy, tokfm.pl.

Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA