REKLAMA

Samochód wie, że podczas kierowani czytasz wiadomości tekstowe

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2018-12-12 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

System monitorujący uwagę oraz senność kierowcy. Dzięki czujnikom na zewnątrz i wewnątrz auta, system analizuje czy kierowca nie zasypia albo nie skupia uwagi na drodze.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. Tak jak mówiłem w poprzednich przewodnikach drogowych, Komisja Europejska proponuje poszerzenie obowiązkowego wyposażenia pojazdów o więcej aktywnych systemów, które mają oczywiście poprawić bezpieczeństwo na drogach. Kolejnym takim systemem miałby być monitorujący uwagę oraz senność kierowcy.  Rozwiń »
Tak jak w przypadku inteligentnego asystenta prędkości, ten również już jest dostępny na rynku. Jak działa? Dzięki czujnikom umieszczonym na karoserii auta system sprawdza, czy pojazd nie najeżdża na linie rozdzielające pasy ruchu przy jednoczesnym braku ruchu kierownicy. To może świadczyć o senności kierowcy albo właśnie niskim skupieniu uwagi. Jeśli system uzna, że kierowca jest zmęczony, poinformuje go o tym, np. zaproponuje postój i wypicie kawy. Możliwe jest też monitorowanie ruchu gałek ocznych i tym samym sprawdzanie, czy kierowca w czasie jazdy przypadkiem nie patrzy na telefon lub jego uwaga jest skupiona na czymś innym niż kontrolowanie tego, co dzieje się na drodze. Ten system będzie mieć szczególne zastosowanie podczas dłuższych tras na prostych odcinkach dróg, na autostradach albo ekspresówkach, czyli tam, gdzie monotonia drogi może negatywnie wpływać na koncentrację kierowcy. No i może trochę okiełznać tych, co lubią czytać wiadomości tekstowe podczas prowadzenia. Może.

Pozdrawiam.

Przewodnik drogowy TOK FM. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA