REKLAMA

100 lat temu... Prasa angielska wieści smutną przyszłość dla Europy

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-12 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:21 min.
Udostępnij:

Sto lat temu, czyli 12 grudnia 1918 roku "Dziennik wileński" pisał w artykule pt. "Prasa angielska o przyszłości Europy". Daily News, omawiając ogólną sytuację Europy przedstawia ją w świetle bardzo pesymistycznym: "Politycznie Europa jest wstanie anarchii. Finansowo - w stanie bankructwa, przemysłowo - w ruinach. I koniec wojny nie będzie końcem nieszczęść, nawet gdyby żywności było pod dostatkiem. Nie byłoby sposobu zaopatrzenia w nią wszystkich, nawet gdyby było dość surowców. Nie można ich rozdzielić i dostarczyć wszystkim zakładom przemysłowym ze względu na wielkie braki komunikacyjne".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Sto lat temu, czyli 12 grudnia 1918 roku "Dziennik wileński" pisał w artykule pt. "Prasa angielska o przyszłości Europy". Daily News, omawiając ogólną sytuację Europy przedstawia ją w świetle bardzo pesymistycznym: "Politycznie Europa jest wstanie anarchii. Finansowo - w stanie bankructwa, przemysłowo - w ruinach. I koniec wojny nie będzie końcem nieszczęść, nawet gdyby żywności było pod dostatkiem. Nie byłoby sposobu zaopatrzenia w nią wszystkich, nawet gdyby było dość surowców. Nie można ich rozdzielić i dostarczyć wszystkim zakładom przemysłowym ze względu na wielkie braki komunikacyjne". Rozwiń »
W Polsce wojenne zniszczenia oraz utrata olbrzymiego rosyjskiego rynku zbytu spowodowała zapaść gospodarczą, których nie ułatwiał fakt, że 65 proc. społeczeństwa stanowili rolnicy, a większość z nich nie posiadała na własność ziemi. Tylko w Wielkopolsce rolnictwo było wydajne, ale 12 grudnia 1918 roku, 100 lat temu, Wielkopolska nadal znajdował się jeszcze w państwie niemieckim.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA