REKLAMA

100 lat temu... Okradziono jeden z magazynów wojskowych

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-13 12:30
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

13 grudnia 1918 roku "Ziemia lubelska" donosiła: "Przed paru dniami po południu, dwaj przechadzający się za warszawską rogatką panowie zauważyli kręcących się koło magazynu 4 chłopców. Po jakimś czasie chłopcy zaczęli ciągnąć coś na sznurku. Zaintrygowani tym przechodnie podeszli bliżej i przekonali się, iż każdy z chłopców ma na sznurku powiązanych po 25 nowych podków końskich. Zawiadomiony o kradzieży posterunkowy na rogatce oznajmił, że zatrzymał już dwukrotnie chłopców, odbierając im po sto podków skradzionych z magazynów wojskowych".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
13 grudnia 1918 roku "Ziemia lubelska" donosiła: "Przed paru dniami po południu, dwaj przechadzający się za warszawską rogatką panowie zauważyli kręcących się koło magazynu 4 chłopców. Po jakimś czasie chłopcy zaczęli ciągnąć coś na sznurku. Zaintrygowani tym przechodnie podeszli bliżej i przekonali się, iż każdy z chłopców ma na sznurku powiązanych po 25 nowych podków końskich. Zawiadomiony o kradzieży posterunkowy na rogatce oznajmił, że zatrzymał już dwukrotnie chłopców, odbierając im po sto podków skradzionych z magazynów wojskowych". Rozwiń »
Redaktor "Ziemi lubelskiej" informując o tym wydarzeniu pozostawił swoich czytelników w niepewności, pytając czy magazyny wojskowe są bez dozoru i nie udzielając na to pytanie odpowiedzi. W sąsiedniej rubryce tej samej gazety inny redaktor przypominał z kolei, jak należy dbać o porządek w mieście. Czytelnicy dowiadywali się, że: "każdy właściciel domu obowiązany jest dopilnować porządku przed swą posesją, a mianowicie: chodniki przed godziną siódmą rano winny być przyprowadzone do bezwzględnej czystości. Zaś w czasie ślizgawicy posypane piaskiem lub popiołem. Wyrąbany lód z rynsztoków winien być złożony na boku, aby nie tamował ruchu kołowego. W razie spadnięcia śniegu powinien być on niezwłocznie z chodników uprzątnięty. Należy zabronić wylewania na ulice brudnej wody oraz wyrzucania śmieci, a na niewielkich odległościach w poprzek ulicy winny być wyrąbane przejścia, aby przechodnie nie brnęli w śniegu".

Sumienny redaktor gazety przypominał też, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA