REKLAMA

100 lat temu ... Polska zrywa stosunki z Niemcami

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-17 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:23 min.
Udostępnij:

100 lat temu, 17 grudnia 1918 roku, "Dziennik wileński" pisał: "Polska zrywa stosunki z Niemcami. Dziś rano o godzinie dziesiątej minut 20 przed południem przedstawiciel wydziału politycznego ministerstwa spraw zewnętrznych dr Carl Leder w towarzystwie referenta ds. niemieckich Kajetana Moraczewskiego wręczył w imieniu rządu polskiego posłowi niemieckiemu hrabiemu Kessler notę, w której ze względu na stosunki panujące na terytorium Ober ostu, gdzie władze niemieckie działają wbrew interesom polskim i ręka w rękę idą z bolszewikami, rząd Polski wyraża przekonanie, iż uważa dalsze pertraktacje z rządem niemieckim za bezcelowe, a nawet dla wewnętrznego pokoju w Polsce, jako też dla przyszłych stosunków za szkodliwe".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
100 lat temu, 17 grudnia 1918 roku, "Dziennik wileński" pisał: "Polska zrywa stosunki z Niemcami. Dziś rano o godzinie dziesiątej minut 20 przed południem przedstawiciel wydziału politycznego ministerstwa spraw zewnętrznych dr Carl Leder w towarzystwie referenta ds. niemieckich Kajetana Moraczewskiego wręczył w imieniu rządu polskiego posłowi niemieckiemu hrabiemu Kessler notę, w której ze względu na stosunki panujące na terytorium Ober ostu, gdzie władze niemieckie działają wbrew interesom polskim i ręka w rękę idą z bolszewikami, rząd Polski wyraża przekonanie, iż uważa dalsze pertraktacje z rządem niemieckim za bezcelowe, a nawet dla wewnętrznego pokoju w Polsce, jako też dla przyszłych stosunków za szkodliwe. Z tego powodu rząd Polski uważa za konieczne zerwać stosunki dyplomatyczne z Republiką Niemiecką i proszę przedstawiciela niemieckiego, aby niezwłocznie z całym personelem poselskim opuścił Rzeczpospolitą Polską". Za 10 dni miało wybuchnąć powstanie wielkopolskie. Rozwiń »
100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA