REKLAMA

100 lat temu ... znaczenie teatru zeszło na plan trzeci wobec głodu, anarchii, wyborów

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-19 12:30
Czas trwania:
02:14 min.
Udostępnij:

19 grudnia 1918 roku "Kurier warszawski" donosił: "Umiejscowienie teatrów, które do niedawna jeszcze było tematem zapalnym dyskusji w prasie i wielu intryg pokątnych na mieście stała się nareszcie faktem dokonanym. Ale rzecz przedziwna: rzecz cała przestała już zupełnie interesować Warszawę. Dzienniki zbagatelizowały ją krótkimi wzmiankami, publiczność przyjęła ją milcząco do wiadomości, jakby to już nikogo nie obchodziło. Czasy są bowiem takie, że znaczenie teatru schodzi na plan trzeci wobec głodu, anarchii, wyborów, zamachów socjalistycznych i tysięcznych spraw wagi olbrzymiej złączonych za sprawą państwowości i zjednoczenia polskiego. Może zresztą publiczność traktuje całe umiejscowienie teatrów jako etap przejściowy, po którym za pół roku lub rok nastąpić musi zasadnicza reforma, poddająca wszystkie sceny miejskie w Warszawie pod zarząd i kontrolę państwa".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
19 grudnia 1918 roku "Kurier warszawski" donosił: "Umiejscowienie teatrów, które do niedawna jeszcze było tematem zapalnym dyskusji w prasie i wielu intryg pokątnych na mieście stała się nareszcie faktem dokonanym. Ale rzecz przedziwna: rzecz cała przestała już zupełnie interesować Warszawę. Dzienniki zbagatelizowały ją krótkimi wzmiankami, publiczność przyjęła ją milcząco do wiadomości, jakby to już nikogo nie obchodziło. Czasy są bowiem takie, że znaczenie teatru schodzi na plan trzeci wobec głodu, anarchii, wyborów, zamachów socjalistycznych i tysięcznych spraw wagi olbrzymiej złączonych za sprawą państwowości i zjednoczenia polskiego. Może zresztą publiczność traktuje całe umiejscowienie teatrów jako etap przejściowy, po którym za pół roku lub rok nastąpić musi zasadnicza reforma, poddająca wszystkie sceny miejskie w Warszawie pod zarząd i kontrolę państwa.  Rozwiń »
A jednak umiejscowienie teatrów, choćby miało tylko charakter przejściowy, nie jest bez znaczenia dla interesów stolicy. Jeżeli nawet nie bierzemy, aby już w warunkach obecnych można było złamać starą rutynę i rozpocząć nową erę sceny narodowej, zapominać nam nie wolno, że bądź co bądź to, co jest i ma być fundamentem przyszłości. I dlatego powinno być otoczone troską największą, aby powstrzymywać wrastający rozkład teatru. I pamiętać trzeba, że miasto, przejmując 4 sceny na własny rachunek, dźwigać będzie ciężar, które przy zobojętnieniu publiczności dla sztuki dramatycznej mogą się okazać o wiele większe, niż przewidywano".

Jak się później okazało, z utrzymaniem teatrów problem miało nie tylko miasto. W dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie powstało 55 prywatnych scen dramatycznych, jednak większość nie przetrwała nawet 1 sezonu.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA