REKLAMA

Palenie w kominku a smog. Czy robiąc sobie miły klimat jednocześnie się trujemy?

Data emisji:
2018-12-11 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:50 min.
Udostępnij:

Dziś o kwestii delikatnej: palenie w kominkach, a smog. Uwielbiamy ten klimat, jaki tworzy żywy ogień. Godzinami możemy patrzeć na pełzające płomyki. Jakie to romantyczne... Czy to możliwe, żeby z powodu palenia w kominku mieć w domu gorsze powietrze niż w centrum miasta? I w dodatku przecież palimy drewnem! Mamy przekonanie, że drewno to paliwo czyste, tymczasem okazuje się, że przy spalaniu w kominku, nawet takim z zamykaną szybą bardzo szybko rośnie zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu. Rozwiń »

Aktywiści z Alarmu smogowego zrobili ekspert. I co się okazało: 6 minut po rozpaleniu w kominku, takim zamykanym, w pokoju przekroczona została norma pyłu pm 10: 50 µg na metr sześcienny. 19 minut później zanieczyszczenie wzrosło już do 200! Ale to nie był koniec: stężenie pyłu w pokoju jeszcze wzrosło do 250 µg na metr sześcienny i przy każdym otworzeniu drzwiczek, by dorzucić drewna, był jego skok. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Dzień dobry, Ewa Podolska. Dziś o kwestii delikatnej: palenie w kominkach, a smog. Uwielbiamy ten klimat, jaki tworzy żywy ogień. Godzinami możemy patrzeć na pełzające płomyki. Jakie to romantyczne... Czy to możliwe, żeby z powodu palenia w kominku mieć w domu gorsze powietrze niż w centrum miasta? I w dodatku przecież palimy drewnem! Mamy przekonanie, że drewno to paliwo czyste, tymczasem okazuje się, że przy spalaniu w kominku, nawet takim z zamykaną szybą bardzo szybko rośnie zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu. Rozwiń »
Aktywiści z Alarmu smogowego zrobili ekspert. I co się okazało: 6 minut po rozpaleniu w kominku, takim zamykanym, w pokoju przekroczona została norma pyłu pm 10: 50 µg na metr sześcienny. 19 minut później zanieczyszczenie wzrosło już do 200! Ale to nie był koniec: stężenie pyłu w pokoju jeszcze wzrosło do 250 µg na metr sześcienny i przy każdym otworzeniu drzwiczek, by dorzucić drewna, był jego skok.

W innym eksperymencie, który przeprowadził Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, gdy drewno było spalane w kominku z otwartą komorą, stężenie pm 10 w pomieszczeniu sięgało 900 µg metr sześcienny! Przypominam: norma 50!.

Czy wobec tego kominki znikną z naszych domów?

Więcej o spalaniu drewna jutro w przewodniku smogowym przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!