REKLAMA

Palenie w kominkach będzie zakazane?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-12 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Wszystko idzie ku temu, że niedługo może być zabronione palenie w kominkach. W Krakowie ma tak być od 1 września przyszłego roku. Trudno nam się z tym pogodzić: drewno postrzegamy jako paliwo czyste, choćby patrząc na dym: jest biały, a gdy palimy węglem, dym jest czarny. Tymczasem biały dym świadczy o dużej zawartości pary wodnej, natomiast wiele toksycznych gazów jest bezbarwnych. Rozwiń »

Badania pokazują, iż w porównaniu ze średnim lub dobrej jakości węglem spalanie drewna powoduje porównywalną lub nawet większą emisję szkodliwych substancji. Spaliny z kominka zawierają więcej pyłów i szkodliwych związków, między nimi tlenku węgla, akroleiny, styrenu, formaldehydu i benzoalfapirenu. Mniej jest w nich dwutlenku siarki i rtęci. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Wszystko idzie ku temu, że niedługo może być zabronione palenie w kominkach. W Krakowie ma tak być od 1 września przyszłego roku. Trudno nam się z tym pogodzić: drewno postrzegamy jako paliwo czyste, choćby patrząc na dym: jest biały, a gdy palimy węglem, dym jest czarny. Tymczasem biały dym świadczy o dużej zawartości pary wodnej, natomiast wiele toksycznych gazów jest bezbarwnych. Rozwiń »
Badania pokazują, iż w porównaniu ze średnim lub dobrej jakości węglem spalanie drewna powoduje porównywalną lub nawet większą emisję szkodliwych substancji. Spaliny z kominka zawierają więcej pyłów i szkodliwych związków, między nimi tlenku węgla, akroleiny, styrenu, formaldehydu i benzoalfapirenu. Mniej jest w nich dwutlenku siarki i rtęci.

Tak czy owak efekt spalania to zawsze setki substancji mniej lub bardziej szkodliwych. Oczywiście wynik porównania szkodliwości spalania drewna i węgla zależy od rodzaju jednego, jak i drugiego paliwa, od tego w czym je spalamy i jakie są nasze umiejętności jako palacza. Prawda jest taka, że w wielu miejscach na świecie pali się w kominkach, ale panuje zgoda co do tego, że jest to szkodliwe i że należy palenie w kominkach ograniczać.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do wysłuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA