REKLAMA

Smog niszczy naszą skórę

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-13 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Wiemy, że smog powoduje choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, przyczynia się do powstania nowotworów, ale smog także oddziałuje na największy organ naszego ciała, którym jest skóra. Substancje zawarte w smogu są bardzo małe - przypomnijmy pył pm 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Około 1/5 grubości ludzkiego włosa. Skoro są tak małe, to bez problemu wnikają w skórę. Drogi wejścia: gruczoły łojowe, gruczoły potowe oraz mieszki włosowe. Rozwiń »

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oddziałują na elementy strukturalne skóry, takie jak kolagen, elastyna, lipidy, czy kwas hialuronowy. W warstwie zewnętrznej uszkodzony jest naskórek: pogarsza się jego funkcja regeneracyjna, skóra się wysusza. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Wiemy, że smog powoduje choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, przyczynia się do powstania nowotworów, ale smog także oddziałuje na największy organ naszego ciała, którym jest skóra. Substancje zawarte w smogu są bardzo małe - przypomnijmy pył pm 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Około 1/5 grubości ludzkiego włosa. Skoro są tak małe, to bez problemu wnikają w skórę. Drogi wejścia: gruczoły łojowe, gruczoły potowe oraz mieszki włosowe. Rozwiń »
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oddziałują na elementy strukturalne skóry, takie jak kolagen, elastyna, lipidy, czy kwas hialuronowy. W warstwie zewnętrznej uszkodzony jest naskórek: pogarsza się jego funkcja regeneracyjna, skóra się wysusza.

Konsekwencje oddziaływania smogu na skórę to przedwczesne starzenie się, utrata jędrności, zmarszczki, zaburzenia pigmentacji prowadzące do powstania przebarwień, alergie, atopowe zapalenie skóry, trądzik, nadmierne rogowacenie, a nawet, co najbardziej drastyczne, nowotwory.

Te procesy zachodzą bardzo wolno, przebiegają na poziomie komórkowym. Początkowo trudno coś zauważyć, jednak wraz z upływem czasu przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu cery. 

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i zabierz TOK FM na wakacje!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA