REKLAMA

Smog niszczy naszą skórę

Data emisji:
2018-12-13 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Wiemy, że smog powoduje choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, przyczynia się do powstania nowotworów, ale smog także oddziałuje na największy organ naszego ciała, którym jest skóra. Substancje zawarte w smogu są bardzo małe - przypomnijmy pył pm 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Około 1/5 grubości ludzkiego włosa. Skoro są tak małe, to bez problemu wnikają w skórę. Drogi wejścia: gruczoły łojowe, gruczoły potowe oraz mieszki włosowe. Rozwiń »

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oddziałują na elementy strukturalne skóry, takie jak kolagen, elastyna, lipidy, czy kwas hialuronowy. W warstwie zewnętrznej uszkodzony jest naskórek: pogarsza się jego funkcja regeneracyjna, skóra się wysusza. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Wiemy, że smog powoduje choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, przyczynia się do powstania nowotworów, ale smog także oddziałuje na największy organ naszego ciała, którym jest skóra. Substancje zawarte w smogu są bardzo małe - przypomnijmy pył pm 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Około 1/5 grubości ludzkiego włosa. Skoro są tak małe, to bez problemu wnikają w skórę. Drogi wejścia: gruczoły łojowe, gruczoły potowe oraz mieszki włosowe. Rozwiń »
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oddziałują na elementy strukturalne skóry, takie jak kolagen, elastyna, lipidy, czy kwas hialuronowy. W warstwie zewnętrznej uszkodzony jest naskórek: pogarsza się jego funkcja regeneracyjna, skóra się wysusza.

Konsekwencje oddziaływania smogu na skórę to przedwczesne starzenie się, utrata jędrności, zmarszczki, zaburzenia pigmentacji prowadzące do powstania przebarwień, alergie, atopowe zapalenie skóry, trądzik, nadmierne rogowacenie, a nawet, co najbardziej drastyczne, nowotwory.

Te procesy zachodzą bardzo wolno, przebiegają na poziomie komórkowym. Początkowo trudno coś zauważyć, jednak wraz z upływem czasu przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu cery. 

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!