REKLAMA

Maseczka antysmogowa: jaką wybrać?

Data emisji:
2018-12-17 06:50
Audycja:
Przewodnik Smogowy
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Skoro wokół smog, to może zadbajmy o własne, osobiste powietrze, które wdychamy, czyli włóżmy maseczkę antysmogową. Niech stanowi barierę chroniącą nas przed zanieczyszczeniami. Na rynku masek antysmogowych do wyboru, do koloru. Jakak wybrać dobrą, czyli skuteczną? Po pierwsze, rzecz oczywista: taką, która dobrze przylega do twarzy. Po drugie, o istocie maski stanowi filtr. Te najlepsze mają oznaczenie hepa. Są wykonane ze szkła spiekanego i zatrzymują zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm, także alergeny, większość wirusów oraz komórki grzybów, pierwotniaków, bakterie. po trzecie, filtr powinien posiadać oznaczenie N 99. Gwarantuje ono - przynajmniej w założeniu - że filtr zatrzymuje 99% pyłów.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Dzień dobry, Ewa Podolska. Skoro wokół smog, to może zadbajmy o własne, osobiste powietrze, które wdychamy, czyli włóżmy maseczkę antysmogową. Niech stanowi barierę chroniącą nas przed zanieczyszczeniami. Na rynku masek antysmogowych do wyboru, do koloru. Jakak wybrać dobrą, czyli skuteczną? Po pierwsze, rzecz oczywista: taką, która dobrze przylega do twarzy. Po drugie, o istocie maski stanowi filtr. Te najlepsze mają oznaczenie hepa. Są wykonane ze szkła spiekanego i zatrzymują zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm, także alergeny, większość wirusów oraz komórki grzybów, pierwotniaków, bakterie. po trzecie, filtr powinien posiadać oznaczenie N 99. Gwarantuje ono - przynajmniej w założeniu - że filtr zatrzymuje 99% pyłów.  Rozwiń »
Optymalnym rozwiązaniem jest taka maska, w której filtr hepa połączony jest z filtrem węglowym, zawierającym węgiel aktywny. Filtr węglowy zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, w tym nieprzyjemne zapachy, opary. Maski jednokrotnego użytku są zdecydowanie gorsze pod względem jakości ochrony, dlatego jeśli chcemy ich używać, to kupmy maskę wielorazową, w której filtr po prostu wymieniamy.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także państwa na nasze informacje o stanie powietrza po ósmej i szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!