REKLAMA

Czy w moim pokoju jest smog?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-19 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Na zewnątrz smog, a w środku, w mieszkaniu, nie ma smogu? Jest, tylko mniejszy. Badania, które przeprowadziła Akademia Górniczo-Hutnicza i Krakowski alarm smogowy, wykazały że choć stężenie pyłów wewnątrz budynku jest niższe, to i tak często pozostaje na wysokim poziomie. Robiono pomiary 11 miejsc w Krakowie i wokół niego w czasie od 4 do 14 dni. Okazuje się, że w pomieszczeniach stężenie pyłów zawieszonych wynosi mniej więcej 50% tego, co na zewnątrz. Wyjątkiem były budynki, w których palono w kominkach - tam stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni. Rozwiń »

Generalnie wartość redukcji stężeń zależy bardzo silnie od kondycji budynku oraz rodzaju wentylacji. Owo 50 proc lepiej niż na zewnątrz często jednak znaczy tyle, że w pokoju stężenie pyłów znacząco przekracza poziom bezpieczny dla zdrowia. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Na zewnątrz smog, a w środku, w mieszkaniu, nie ma smogu? Jest, tylko mniejszy. Badania, które przeprowadziła Akademia Górniczo-Hutnicza i Krakowski alarm smogowy, wykazały że choć stężenie pyłów wewnątrz budynku jest niższe, to i tak często pozostaje na wysokim poziomie. Robiono pomiary 11 miejsc w Krakowie i wokół niego w czasie od 4 do 14 dni. Okazuje się, że w pomieszczeniach stężenie pyłów zawieszonych wynosi mniej więcej 50% tego, co na zewnątrz. Wyjątkiem były budynki, w których palono w kominkach - tam stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni. Rozwiń »
Generalnie wartość redukcji stężeń zależy bardzo silnie od kondycji budynku oraz rodzaju wentylacji. Owo 50 proc lepiej niż na zewnątrz często jednak znaczy tyle, że w pokoju stężenie pyłów znacząco przekracza poziom bezpieczny dla zdrowia.

I na koniec porównanie: jeśli we Francji na ulicy stężenie pyłu pm 10 jest takie jakie bywa w niektóre dni w salonie mieszkających w Krakowie państwa Kowalskich, to tam ogłoszono by alarm smogowy! Jak to możliwe? Ano dzieje się tak, bo we Francji alarmuje się, gdy poziom zanieczyszczenia tymi pyłami wynosi 80 mikrogramów na metr sześcienny, a u nas - dopiero 300! Dziwne, prawda?

Zapraszamy także do wysłuchania naszych informacji o stanie powietrza o ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Dostęp Premium z 30% zniżką od serca. Pokochaj pakiet "Aplikacja i WWW". Słuchaj gdzie chcesz i jak chcesz.

KUP TERAZ 30% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!