REKLAMA

Co piąty Polak uważa, że palenie śmieci jest ekologiczne

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-20 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

Od prawie 20 lat obowiązuje w Polsce zakaz spalania śmieci, trudno więc uwierzyć, że co piąty Polak uważa, że palenie śmieciami jest proekologiczne, bo dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypiska. A jednak tak jest: 18 % myśli, że takie zachowanie to oznaka przedsiębiorczości - tak pokazały wyniki badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Nie rób dymu". Nie dziwi więc, że wciąż można spotkać ogłoszenia typu: "oddam stare meble, meblościanki, deski itp. za darmo na opał do domu". Ci, którzy je dają, pewnie nie wiedzą, że spalanie 1 kg pianki tapicerskiej, która jest składnikiem mebli, wytwarza 50 l cyjanowodoru, tworzącego w połączeniu z wodą kwas pruski - jedną z najsilniejszych trucizn.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik smogowy. Dzień dobry, Ewa Podolska. Od prawie 20 lat obowiązuje w Polsce zakaz spalania śmieci, trudno więc uwierzyć, że co piąty Polak uważa, że palenie śmieciami jest proekologiczne, bo dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypiska. A jednak tak jest: 18 % myśli, że takie zachowanie to oznaka przedsiębiorczości - tak pokazały wyniki badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Nie rób dymu". Nie dziwi więc, że wciąż można spotkać ogłoszenia typu: "oddam stare meble, meblościanki, deski itp. za darmo na opał do domu". Ci, którzy je dają, pewnie nie wiedzą, że spalanie 1 kg pianki tapicerskiej, która jest składnikiem mebli, wytwarza 50 l cyjanowodoru, tworzącego w połączeniu z wodą kwas pruski - jedną z najsilniejszych trucizn.  Rozwiń »
Dalej: meble są konserwowane substancjami, w których występują fenole. Spalając je produkujemy dioksyny - substancje rakotwórcze. Płyty wiórowe, kompozytowe, z których meble powstają, zawierają kilkadziesiąt procent różnych klejów, barwników, lakierów. Lepiszcze przygotowuje się na bazie aldehydu, formaliny, fenolu i mocznika - substancji, których każda sama w sobie jest dla człowieka bardzo niebezpieczna, a ich spalanie w piecu rodzi toksyczną mieszankę. Farby zawierają także metale ciężkie n p . rtęć.

Nie palmy starych mebli.

Przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano. Zapraszamy także do wysłuchania naszych informacji o stanie powietrza o ósmej i o szesnastej.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" teraz 45% taniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA