REKLAMA

W jaki sposób drzewa chronią nas przed smogiem?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2018-12-21 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą państwo, że naszych miastach mamy naturalny filtr, który broni nas przed smogiem? To rośliny, w szczególności drzewa i krzewy. Niektóre chłoną nawet 15 razy więcej zanieczyszczeń niż inne. Głównym powodem są różnice w powierzchni liści, ilość pokrywy woskowej i w samym kształcie rośliny. Jak to działa? W skórce liści łodyg znajdują tzw. aparaty szparkowe. Służą do wymiany gazowej. Szparki pochłaniają głównie dwutlenek węgla, ale także gazy toksyczne dla ludzi, tak jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon czy tlenek węgla. Substancje te łączą się z wodą zawartą w tkankach roślinnych i ulegają przekształceniu w inne związki chemiczne. Część pierwiastków zawartych w pyle zawieszonym wykorzystywana jest przez rośliny w charakterze pożywienia.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Czy wiedzą państwo, że naszych miastach mamy naturalny filtr, który broni nas przed smogiem? To rośliny, w szczególności drzewa i krzewy. Niektóre chłoną nawet 15 razy więcej zanieczyszczeń niż inne. Głównym powodem są różnice w powierzchni liści, ilość pokrywy woskowej i w samym kształcie rośliny. Jak to działa? W skórce liści łodyg znajdują tzw. aparaty szparkowe. Służą do wymiany gazowej. Szparki pochłaniają głównie dwutlenek węgla, ale także gazy toksyczne dla ludzi, tak jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon czy tlenek węgla. Substancje te łączą się z wodą zawartą w tkankach roślinnych i ulegają przekształceniu w inne związki chemiczne. Część pierwiastków zawartych w pyle zawieszonym wykorzystywana jest przez rośliny w charakterze pożywienia. Rozwiń »
Norweski Instytut badawczy Biofors przeprowadzał badania w polskich i norweskich miastach. Okazało się, że najlepiej pyły pm pochłaniają drzewa iglaste, szczególnie sosny, dobre są także, a także brzozy, wiązy, magnolie i jesiony. Co ciekawe, różne gatunki winorośli mogą lepiej pochłania zanieczyszczenia, niż niektóre drzewa. 

Drzewa i krzewy zapewniają nam również mechaniczną osłonę przed pyłami zawieszonymi. Cząstki zanieczyszczeń osadzają się na liściach, igliwiu oraz gałęziach, z których spłukuje je deszcz.

Zapraszamy państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i 16.

Przewodnik smogowy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA