REKLAMA

100 lat temu... O czym pisano w jedynej gazecie, która zachowała się z tego dnia?

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-26 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

W archiwach serwisu Polona.pl zachowała się tylko jedna Gazeta z 26 grudnia 1918 roku, w sumie łatwo domyślić, dlaczego. Tą gazetą jest krakowski "Czas", a w nim znalazłem takie oto ogłoszenia: "Małżeństwo, możliwość zawierania małżeństw i rozwodów cudzoziemców na Węgrzech - praktyczny podręcznik w niemieckim języku. Do nabycia tylko za poprzednim nadesłaniem należytości w kwocie 3 koron, ewentualnie w Markach w administracji w Budapeszcie". "Próżne flaszki z wód mineralnych kupuje po najwyższych cenach firma "Bracia Rolniccy Kraków, ulica sienna, lokal 2". "W najlepszym gatunku, unikanie szczoteczki do zębów, szczoteczki do paznokci, szczoteczki do brody, szczotki do włosów, szczotki do sukien. Rozmaite wykonania, szczeć najprzedniejsza, bardzo czysty i trwały wyrób. Prosze żądać nadesłania wzorów".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
W archiwach serwisu Polona.pl zachowała się tylko jedna Gazeta z 26 grudnia 1918 roku, w sumie łatwo domyślić, dlaczego. Tą gazetą jest krakowski "Czas", a w nim znalazłem takie oto ogłoszenia: "Małżeństwo, możliwość zawierania małżeństw i rozwodów cudzoziemców na Węgrzech - praktyczny podręcznik w niemieckim języku. Do nabycia tylko za poprzednim nadesłaniem należytości w kwocie 3 koron, ewentualnie w Markach w administracji w Budapeszcie". "Próżne flaszki z wód mineralnych kupuje po najwyższych cenach firma "Bracia Rolniccy Kraków, ulica sienna, lokal 2". "W najlepszym gatunku, unikanie szczoteczki do zębów, szczoteczki do paznokci, szczoteczki do brody, szczotki do włosów, szczotki do sukien. Rozmaite wykonania, szczeć najprzedniejsza, bardzo czysty i trwały wyrób. Prosze żądać nadesłania wzorów". Rozwiń »
I jeszcze jedno: "Poszukuje się do wynajęcia na pomieszczenie biur 12 ubikacyj lub całego domu jedno- lub dwupiętrowego, położonego przy ulicy Potockiego, Basztowej, Domajewskiego albo w pobliżu tychże ulic. Zgłoszenia pod: skrytka pocztowa nr 151 w Krakowie, Poczta Główna".

To ogłoszenia z 26 grudnia 1918 roku.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA