REKLAMA

100 lat temu... Gniezno dołączyło do powstania wielkopolskiego

Data emisji:
2018-12-28 12:30
Audycja:
100-letnia kartka z kalendarza
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

1918 rok, 28 grudnia, sobota. Kap. Stanisław Taczak zostaje mianowany tymczasowym naczelnym dowódcą powstania Wielkopolskiego. Walczący opanowują Cytadelę, Arsenał przy Wielkich Garbarach oraz Fort Grolmana. Tymczasem w Gnieźnie młodzież szykuje się do zabawy akademickiej, mającej odbyć się w 1 z lokali na terenie miasta. Przygotowaniom towarzyszą dyskusje na temat walki na ulicach Poznania - czy powstanie zostanie zdławione? Co robić? Jest już wieczór, gdy pod budynkiem fabryki wódek i likierów Bolesława Kasprowicza przy ulicy Chrobrego parkuje samochód. Wysiadający z niego mężczyznę mówi: jestem tym serwisie Naczelnej Rady Ludowej, nazywam się Piotr Walczak, proszę zwołać natychmiast Radę Ludową. Kilka chwil później po rozpoczęciu posiedzenia rady sierż. Walczak wydaje komendę do zebranych: idziecie panowie ze mną do koszar piechoty. A potem zwraca się do Bolesława Kasprowicza juniora: "pan pójdzie w miasto i będzie kierował Polaków w stronę koszar piechoty".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

1918 rok, 28 grudnia, sobota. Kap. Stanisław Taczak zostaje mianowany tymczasowym naczelnym dowódcą powstania Wielkopolskiego. Walczący opanowują Cytadelę, Arsenał przy Wielkich Garbarach oraz Fort Grolmana. Tymczasem w Gnieźnie młodzież szykuje się do zabawy akademickiej, mającej odbyć się w 1 z lokali na terenie miasta. Przygotowaniom towarzyszą dyskusje na temat walki na ulicach Poznania - czy powstanie zostanie zdławione? Co robić? Jest już wieczór, gdy pod budynkiem fabryki wódek i likierów Bolesława Kasprowicza przy ulicy Chrobrego parkuje samochód. Wysiadający z niego mężczyznę mówi: jestem tym serwisie Naczelnej Rady Ludowej, nazywam się Piotr Walczak, proszę zwołać natychmiast Radę Ludową. Kilka chwil później po rozpoczęciu posiedzenia rady sierż. Walczak wydaje komendę do zebranych: idziecie panowie ze mną do koszar piechoty. A potem zwraca się do Bolesława Kasprowicza juniora: "pan pójdzie w miasto i będzie kierował Polaków w stronę koszar piechoty". Rozwiń »
Tym samym rozpoczyna się Powstanie w Gnieźnie. Od tego czy powstańcom uda się zająć niemieckie koszary, zależy, czy niemieckie garnizony stacjonujące w Gnieźnie wkroczą do Poznania. Trzeba działać szybko, ale czy akcja się uda? A co, jeśli Niemcy wezmą odwet? Co przyniosą kolejne dni? Nadzieja miesza się z niepokojem.

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!