REKLAMA

Mały ZUS dla małych firm - o co w nim chodzi?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-01-03 11:00
Czas trwania:
02:07 min.
Udostępnij:

Wczoraj zwracałam uwagę przedsiębiorców, którzy działają na niedużą skalę, że jeśli chcieliby skorzystać z możliwości obniżenia swoich składek na ZUS, czyli skorzystać z tak zwanego Małego ZUS-u, mają już bardzo mało czasu na złożenie odpowiednich dokumentów. Nieprzekraczalny termin - to 8 stycznia, czyli za 4 dni robocze. Dla wielu tak krótki czas to zaskoczenie, bo choć termin był wpisany w rządowe dokumenty, to samo ministerstwo przedsiębiorczości, które wymyśliło Mały ZUS, o 8 stycznia przypomniało... 28 grudnia. Rozwiń »

A co to właściwie jest ten Mały ZUS? To oferta dla osób, które w ubiegłym roku prowadziły działalność gospodarczą - albo przez całe 12 miesięcy, albo jedynie przez część roku. Czyli nie skorzystają z niego osoby, które dopiero co zakładają działalność - dla nich przygotowano inne uproszczenia, np. ulgę na start. Zatem rozważania o ewentualnym małym ZUS-ie można snuć jeśli mamy już firmę, i jeśli w całym roku nasz przychód był niższy niż 63 tysiące złotych. Jeśli złożymy odpowiednie dokumenty do 8 stycznia - otwiera nam się szansa na mały ZUS. Ale! Trzeba pamiętać, że obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne możemy korzystać w sumie przez 3 lata w ciągu pięciu lat prowadzenia przez nas firmy! Okres ten możemy podzielić - czyli jeśli w ciągu roku nasze przychody chwilowo wyraźnie wzrosną - mamy możliwość wycofania się z małego ZUS-u, płacenia normalnych składek - by później, w kolejnym okresie słabych przychodów, mieć opcję na obniżenie ZUS-u. Skomplikowane? Nie tak bardzo, jeśli będziemy porządnie pilnować terminów. A ograniczenia są po to, by nie prowokować firm do sztucznego ograniczania rozwoju - tylko po to, by dłużej załapać się na zniżki. Tak przynajmniej tłumaczy to ministerstwo przedsiębiorczości. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Wczoraj zwracałam uwagę przedsiębiorców, którzy działają na niedużą skalę, że jeśli chcieliby skorzystać z możliwości obniżenia swoich składek na ZUS, czyli skorzystać z tak zwanego Małego ZUS-u, mają już bardzo mało czasu na złożenie odpowiednich dokumentów. Nieprzekraczalny termin - to 8 stycznia, czyli za 4 dni robocze. Dla wielu tak krótki czas to zaskoczenie, Rozwiń » bo choć termin był wpisany w rządowe dokumenty, to samo ministerstwo przedsiębiorczości, które wymyśliło Mały ZUS, o 8 stycznia przypomniało... 28 grudnia.

A co to właściwie jest ten Mały ZUS? To oferta dla osób, które w ubiegłym roku prowadziły działalność gospodarczą - albo przez całe 12 miesięcy, albo jedynie przez część roku. Czyli nie skorzystają z niego osoby, które dopiero co zakładają działalność - dla nich przygotowano inne uproszczenia, np. ulgę na start. Zatem rozważania o ewentualnym małym ZUS-ie można snuć jeśli mamy już firmę, i jeśli w całym roku nasz przychód był niższy niż 63 tysiące złotych. Jeśli złożymy odpowiednie dokumenty do 8 stycznia - otwiera nam się szansa na mały ZUS.  Ale! Trzeba pamiętać, że obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne możemy korzystać w sumie przez 3 lata w ciągu pięciu lat prowadzenia przez nas firmy! Okres ten możemy podzielić - czyli jeśli w ciągu roku nasze przychody chwilowo wyraźnie wzrosną - mamy możliwość wycofania się z małego ZUS-u, płacenia normalnych składek - by później, w kolejnym okresie słabych przychodów, mieć opcję na obniżenie ZUS-u. Skomplikowane? Nie tak bardzo, jeśli będziemy porządnie pilnować terminów. A  ograniczenia są po to, by nie prowokować firm do sztucznego ograniczania rozwoju - tylko po to, by dłużej załapać się na zniżki. Tak przynajmniej tłumaczy to ministerstwo przedsiębiorczości.

Przewodnik finansowy tok fm. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA