REKLAMA

61 procent bankontów w obiegu to stuzłotówki. Co jeszcze wiemy o gotówce w Polsce?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-01-04 11:00
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Kilkanaście dni temu Narodowy Bank Polski opublikował raport o tym, w jaki sposób obraca się w Polsce gotówką. Analiza dotyczy co prawda roku 2017, ale pewne ciekawostki warto z tego dokumentu wyłuska, tym bardziej, że to pierwszy raport tak obszernie traktujący o obrocie gotówką w Polsce. Rozwiń »

I tak, to że Polacy za zakupy coraz częściej płacą kartą wcale nie oznacza, że jednocześnie odwracają się od gotówki. W sumie wartość gotówki w obiegu nadal rośnie, i na koniec 2017 roku wyniosła blisko 198 i pół miliarda złotych, czyli była wyższa o 6 procent niż rok wcześniej.

Patrząc na pojedyncze sztuki banknotów, to tradycyjnie najwięcej było w obiegu stuzłotówek - stanowią one 61 procent spośród wszystkich banknotów, które mamy w portfelach. Dwustuzłotówki - stanowią prawie 14 procent. Wśród monet - najwięcej w obiegu jest jednogroszówek - stanowią 31,5 proc całego bilonu.

Wyraźnie jednak widać, że kiedy już gotówka trafi na rynek - to pozostaje na nim dłużej niż do tej pory. NBP wskazuje, że banknot, który został pobrany z centrali NBP przez inny bank, do sortowni w NBP trafia z powrotem średnio po roku. Natomiast moneta - po 30 latach.

Co ciekawe, konsumenci wybierają płatność gotówką w 54 procentach przypadków. Skąd więc to - słuszne zresztą - przekonanie, że coraz częściej płacimy kartami? Stąd, że plastik wybieramy, gdy w grę wchodzą większe kwoty transakcji. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry.Kilkanaście dni temu Narodowy Bank Polski opublikował raport o tym, w jaki sposób obraca się w Polsce gotówką. Analiza dotyczy co prawda roku 2017, ale pewne ciekawostki warto z tego dokumentu wyłuska, tym bardziej, że to pierwszy raport tak obszernie traktujący o obrocie gotówką w Polsce. Rozwiń »
I tak, to że Polacy za zakupy coraz częściej płacą kartą wcale nie oznacza, że jednocześnie odwracają się od gotówki. W sumie wartość gotówki w obiegu nadal rośnie, i na koniec 2017 roku wyniosła blisko 198 i pół miliarda złotych, czyli była wyższa o 6 procent niż rok wcześniej.

Patrząc na pojedyncze sztuki banknotów, to tradycyjnie najwięcej było w obiegu stuzłotówek - stanowią one 61 procent spośród wszystkich banknotów, które mamy w portfelach. Dwustuzłotówki - stanowią prawie 14 procent. Wśród monet - najwięcej w obiegu jest jednogroszówek - stanowią 31,5 proc. całego bilonu.

Wyraźnie jednak widać, że kiedy już  gotówka trafi na rynek - to pozostaje na nim dłużej niż do tej pory. NBP wskazuje, że banknot, który został pobrany z centrali NBP przez inny bank, do sortowni w NBP trafia z powrotem średnio po roku. Natomiast moneta - po 30 latach.

Co ciekawe, konsumenci wybierają płatność gotówką w 54 procentach przypadków. Skąd więc to - słuszne zresztą - przekonanie, że coraz częściej płacimy kartami? Stąd, że plastik wybieramy, gdy w grę wchodzą większe kwoty transakcji.

Przewodnik finansowy tok fm. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA